Szkoccy strażacy przejadą przez Polskę za darmo

Strażacy z Edynburga w Szkocji, którzy już niebawem wyruszą na Ukrainę, by przekazać tamtejszym strażakom samochody pożarnicze, przejadą przez Polskę za darmo. W poniedziałek pozytywną decyzję w tej sprawie wydał zarząd “Autostrady Wielkopolskiej”, dziś zielone światło dało Ministerstwo Infrastruktury oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

Strażacy z Edynburga w Szkocji, którzy już niebawem wyruszą na Ukrainę, by przekazać tamtejszym strażakom samochody pożarnicze, przejadą przez Polskę za darmo. W poniedziałek pozytywną decyzję w tej sprawie wydał zarząd "Autostrady Wielkopolskiej", dziś zielone światło dało Ministerstwo Infrastruktury oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

Szkoccy strażacy zawodowi z Edynburga, zrzeszeni w małej organizacji charytatywnej SERA (Scottish Emergency Rescue Assiociation), od kilku miesięcy przygotowują się do wyprawy na Ukrainę. Celem podróży jest przekazanie tamtejszym strażakom trzech samochodów pożarniczych, wraz z wyposażeniem oraz przeprowadzenie szeregu szkoleń specjalistycznych z zakresu obsługi sprzętu i ratownictwa. Trasa ich przejazdu wiedzie przez Polskę. W ekipie jest pochodzący z Polski strażak, autor facebookowej strony “Strażak w Szkocji”.  To z Jego wpisu kilka dni temu dowiedzieliśmy się o problemach ze zwolnieniem strażaków z opłat za przejazd polskimi drogami.

 – Nasza organizacja działa od ponad 10 lat. Dostarczyliśmy już 55 wozów strażackich i sprzęt warty w sumie ponad 10 milionów funtów do potrzebujących krajów i jeszcze nam się nie zdarzyło żeby ktoś nam odmówił pomocy w zniwelowaniu kosztów przejazdu – czytamy we wpisie Strażaka w Szkocji z 18 stycznia br. Członkowie SERA przygotowując się do wyjazdu zawsze zwracają się do właściwych urzędów państw, przez które będą przejeżdżać o zwolnienie z opłat za korzystanie z autostrad. Z podobnym wnioskiem strażacy zwrócili się również do polskich instytucji, w tym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, “Autostrady Wielkopolskiej”, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Komend Głównych Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Niestety żadna z instytucji nie była w stanie pomóc strażakom w tej sprawie, zasłaniając się przepisami regulującymi kwestię nieodpłatnego przejazdu polskimi autostradami. Koszt przejazdu polskimi drogami oszacowano wstępnie na ok. 1500 złotych, co dla utrzymującej się z własnych składek fundacji byłoby znacznym obciążeniem.

Wpis na facebookowej stronie “Strażak w Szkocji” wywołał nie lada poruszenie w środowisku strażackim. Padły również oferty pomocy, w tym organizacja zbiórki pieniężnej na pokrycie przejazdu przez Polskę. Wsparcie w tym zakresie zaproponował również Klub Generałów Państwowej Straży Pożarnej, o czym poinformował media jego szef – były Komendant Główny PSP, gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz. Równocześnie w dalszym ciągu prowadzone były starania o zwolnienie edynburskich strażaków z opłat.

Jak się okazuje presja i działania podjęte przez jednego ze strażaków przyniosły spodziewany skutek. Już w poniedziałek (21.01) zarząd “Autostrady Wielkopolskiej” podjął decyzję o zwolnieniu strażaków z uiszczania opłat za przejazd należącym do spółki odcinkiem autostrady “A-2”. Jednak wciąż otwartą kwestią było umożliwienie darmowego przejazdu na pozostałych polskich drogach. Tutaj decyzja leżała po stronie Ministerstwa Infrastruktury i Generalnego Inspektora Transportu Drogowego.

Na szczęście i te trudności udało się pokonać. Jak poinformował na swojej stronie “Strażak w Szkocji” wyprawa będzie mogła swobodnie przejechać przez terytorium Polski. Tuż po przekroczeniu polskiej granicy w Świecku funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego przekażą uczestnikom wyprawy urządzenia ViaTOLL, dzięki którym możliwy będzie darmowy przejazd płatnymi drogami. Z kolei na granicy polsko-ukraińskiej urządzenia zostaną przez strażaków zwrócone.

Konwój wyrusza z Edynburga w czwartkowy poranek (24.01). W Polsce spodziewani są już następnego dnia.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: