Groźny pożar w internacie koło Rzeszowa. Z budynku ewakuowano 232 osoby

Minionej nocy strażacy z Rzeszowa i Gminy Świlcza walczyli z pożarem jaki wybuchł w budynku internatu w Trzcianie. Do zdarzenia doszło w piątek (18.01) około godziny 1:30. Do szpitali przewieziono 13 osób.

Minionej nocy strażacy z Rzeszowa i Gminy Świlcza walczyli z pożarem jaki wybuchł w budynku internatu w Trzcianie. Do zdarzenia doszło w piątek (18.01) około godziny 1:30. Do szpitali przewieziono 13 osób.

Służby Ratownicze otrzymały wtedy zgłoszenie o pożarze w jednym z pokoi internatu. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy straży pożarnej z JRG-1 PSP Rzeszów, OSP w Trzcianie oraz OSP w Świlczy. Zanim pierwsi ratownicy dojechali do zdarzenia dyżurujący personel internatu przeprowadził ewakuację budynku. Łącznie wyprowadzono 232 osoby, w tym uczniów i pracowników.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że pożarem objęty jest jeden z pokoi na końcu korytarza, zaś w całym obiekcje panuje bardzo duże zadymienie. Strażacy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych weszli do budynku wraz z linią gaśniczą i ugasili palący się pokój. Jednocześnie przeszukano budynek pod kątem innych osób. Na szczęście okazało się, że wszyscy opuścili internat.

Pod koniec działań gaśniczych do strażaków zgłosiła się jedna z uczennic i przekazała, że jej koleżanka siedząca na schodach gorzej się poczuła. Wówczas strażacy udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wezwali na miejsce ZRM, który zajął się poszkodowaną. Niedługo później kolejne osoby zaczęły uskarżać się na swój stan zdrowia, co wiązało się z koniecznością zadysponowania kolejnych zespołów PRM. Ogółem, w akcji wzięło udział sześć zespołów pogotowia ratunkowego, które zabrały do szpitala 13 osób, celem przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.

Jak informuje mł.bryg. mgr inż. Grzegorz Wójcicki, oficer prasowy rzeszowskich strażaków – stan osób zabranych do szpitala nie był poważny, było to jedynie lekkie podtrucia dymem, a także gorsze samopoczucie spowodowane stresem w związku z zaistniałą sytuacją.
Celem wsparcia uczniów dotkniętych sytuacją zorganizowano także pomoc psychologiczną.

Działania ratowniczo-gaśnicze zakończono o godzinie 4.30. Po ugaszeniu ognia oraz dokładnym oddymieniu obiektu, mieszkańcy internatu mogli wrócić do swoich pokoi. Jak dotąd nie wiadomo co było przyczyną powstania pożaru. Ustali to policyjne dochodzenie.

W działaniach udział brały cztery zastępy JRG-1 KM PSP Rzeszów (GCBA, GCBA, SD, SLRr) oraz jednostki OSP Świlcza (GBA,GLM), OSP w Trzcianie (GBA,SLRt), patrol policji z KP Głogów Młp. oraz 6 zespołów ratownictwa medycznego z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie

(mg)
Foto: OSP Świlcza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: