Tragiczny w skutkach wybuch gazu koło Rybnika

Tragiczny wybuch gazu w Szczerbicach koło Rybnika Pod gruzami znaleziono zwłoki mężczyzny. Do zdarzenia doszło we wtorek (15.01) nad ranem.

Tragiczny wybuch gazu w Szczerbicach koło Rybnika Pod gruzami znaleziono zwłoki mężczyzny. Do zdarzenia doszło we wtorek (15.01) nad ranem.

Około godziny 03.40 we wtorek na ulicy Jerozolimskiej w Szczerbicach koło Rybnika doszło do wybuchu gazy w domu jednorodzinnym. O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono służby ratunkowe. Istniało uzasadnione podejrzenie, że w budynku może znajdować się osoba poszkodowana. Na miejsce zdarzenia w pierwszym rzucie zadysponowano OSP Szczerbice (GBA), OSP Gaszowice (GBA) i zastępy z JRG Rybnik (GCBA, GCBA, SRt + przyczepka, SD), a także siły i środki policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Z chwilą dojazdu pierwszych jednostek stwierdzono, że w wyniku eksplozji całkowitemu zawaleniu uległ murowany budynek jednorodzinny, z dachem konstrukcji drewnianej pokrytym papą.

Działania ratownicze strażaków polegały na przeszukaniu gruzowiska pod kątem osób poszkodowanych. Do pomocy w tych działaniach zadysponowana została Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP z Jastrzębia Zdroju (w składzie SCRt, SKw, SLRp, SLRr). Na gruzowisku strażacy zlokalizowali jedną osobę poszkodowaną, jak się okazało bez oznak życia. Dalsze działania polegały na wykonaniu dostępu, poprzez ręczne odgruzowanie, do poszkodowanego i jego ewakuacji, jak również dalszym przeszukiwaniem gruzowiska. W działaniach tych skorzystano z pomocy psów ratowniczych.

Ostatecznie stwierdzono, że nie ma innych osób poszkodowanych. Ratownicy natrafili natomiast na dwie butle z gazem, które wynieśli poza strefę zagrożenia. W akcji ratowniczej wykorzystano również ciężki sprzęt udostępniony przez osoby prywatne. W między czasie kierowanie działaniem ratowniczym obejmowali kolejno Komendant Miejski PSP w Rybniku i Śląski Komendant Wojewódzki PSP.

Wstępne ustalenia mówią o tym, że źródłem wybuchu była 11kg butla z gazem propan-butan. Wyjaśnianiem szczegółowych okoliczności i przyczyn zdarzenia zajmują się rybniccy policjanci. Czynności realizowane są pod nadzorem prokuratora.
Wszystko wskazuje na to, że znalezione na gruzowisku zwłoki mężczyzny należą do 53-letniego mieszkańca zniszczonego budynku. W działaniach udział brało łącznie 11 zastępów PSP i OSP z Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Szczerbic i Gaszowic, oraz Policja i Pogotowie Ratunkowe.

(mg)
Foto: OSP Gaszowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: