SCANIA nowej generacji rozpoczyna służbę w OSP Bielawa

Przed kilkoma dniami druhowie z OSP Bielawa w gminie Konstancin-Jeziorna odebrali swój nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Pod zabudowę wykorzystano podwozie samochodu SCANIA P360 nowej generacji.

Przed kilkoma dniami druhowie z OSP Bielawa w gminie Konstancin-Jeziorna odebrali swój nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Pod zabudowę wykorzystano podwozie samochodu SCANIA P360 nowej generacji.

Od kilku dni służbę w podziale bojowym OSP Bielawa w podwarszawskiej gminie Konstancin-Jeziorna pełni nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy SCANIA P360 z napędem 4×4 i automatyczną skrzynią biegów. Jest to jeden z pierwszych w Polsce wozów ratowniczo-gaśniczych zabudowanych na podwoziu SCANIA nowej generacji. Cechą charakterystyczną nowej scanii jest przede wszystkim nowoczesna kabina brygadowa typu CrewCab. Jest ona lżejsza od stosowanych dotychczas, zarazem zapewnia lepszą widoczność oraz doskonałe właściwości jezdne.

Zabudowę pożarniczą z materiałów kompozytowych wykonała firma Wawrzaszek ISS z Bielska-Białej. Ulokowano w niej po trzy boczne skrytki na sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz jedną tylną, przedziału autopompy. Na dachu zamontowano skrzynię i dodatkowe mocowania na sprzęt. Wóz został wyposażony w zbiornik na wodę o poj. 3 tys. litrów, 300-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy, autopompę dwuzakresową o wyd. 1600 litrów/min., działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia, instalację zraszaczy podwoziowych, a także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z najaśnicami i wciągarkę elektryczną. Pozostałe wyposażenie przełożono z dotychczas użytkowanego samochodu. Ten został już przekazany do innej OSP.

Samochód kosztował 949 560,00 zł Na tą kwotę składają się dofinansowania ze środków: NFOŚiGW oraz WFOŚiGW (łącznie 450 000 zł), Gminy Konstancin-Jeziorna (400 000 zł), środków KG PSP (50 000) zł, a także innych lokalnych sponsorów. Druhom gratulujemy nowego nabytku oraz życzymy tylu powrotów co wyjazdów.

(dg)
Foto: Facebook/OSP Bielawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: