Nowy wóz dla OSP w Dolicach

06 stycznia 2019 roku, Ochotnicza Straż Pożarna w Dolicach, w powiecie Stargardzkim odebrała swój fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

W niedzielę (06.01.) Ochotnicza Straż Pożarna w Dolicach w powiecie Stargardzkim odebrała swój fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Jest to GBA 3/16 na podwoziu Volvo FL 280.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dolicach (gm. Dolice, powiat stargardzki) została założona w 1946 roku, a od 1995 roku jest włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie jednostka liczy 17 strażaków uprawnionych do uczestniczenia w działaniach ratowniczo – gaśniczych. W ciągu roku druhowie notują średnio około 60 takich interwencji.

Jednostka dysponuje aktualnie trzema pojazdami ratowniczo-gaśniczymi, są to: Mercedes Benz 1019 (GBA 2,5/16), który będzie pełnił rolę głównie samochodu ratownictwa technicznego, Mercedes Benz 308D, do niedawna lekki samochód ratownictwa technicznego, a obecnie przygotowywany do roli GLM oraz fabrycznie nowe Volvo (GBA 3/16) przystosowane do działań gaśniczych w trudno dostępnym terenie.

Nowy samochód został zabudowany przez firmę P.S. BOCAR Sp. z o. o. na podwoziu Volvo FL280 o napędzie 4×4 kategorii drugiej (uterenowionej). Zabudowę pojazdu wykonano z materiałów metalowo-kompozytowych z poszyciem ze stali nierdzewnej, oraz aluminium. Volvo posiada siedem pojemnych skrytek sprzętowych – po trzy z prawej i lewej strony oraz jedną z tyłu, w której znajduje się autopompa dwuzakresowa A16/8 – 4/40 o wydajności 1600 litrów na minutę. Jednomodułowa kabina pojazdu przystosowana jest do transportu sześciu strażaków (układ siedzeń 1+1+4), ponadto w oparciach foteli załogi zamontowano cztery aparaty ochrony dróg oddechowych.

Na wyposażeniu pojazdu znajduje się zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, linia szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy, wyciągarka o uciągu max 8t, zamontowane na dachu działko wodno pianowe DWP 8/16 Poza w/w wyposażeniem Volvo zostało doposażone w agregat prądotwórczy, agregat oddymiający, pompę pływającą oraz szlamową, pilarki spalinowe, przecinarkę tarczową, sprzęt burzący, armaturę wodno-pianową, oraz inny drobny sprzęt niezbędny przy działaniach straży pożarnej.

Koszt pojazdu wyniósł 799 746,00 złotych, a jego zakup możliwy był dzięki montażowi finansowemu różnych źródeł, tj: dotacji z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – 399 873.00 zł, budżetu Gminy Dolice – 249 873 zł, Komendanta Głównego PSP w ramach dotacji KSRG 150 000,00 zł. Pozyskane nowe średnie auto zdecydowanie usprawni gotowość bojową jednostki i odciąży dwa dotychczas używane wozy.

Jednostce gratulujemy nowego pojazdu i życzymy aby sprawował się jak najmniej awaryjnie.

(mg/dg)

Foto/Źródło: OSP Dolice, Michał Łozowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: