Kamaz dla ochotników z Leszna

31 grudnia 2018 roku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie, koło Błonia w powiecie warszawskim – zachodnim zawitał nowy ciężki samochód ratowniczo gaśniczy.

31 grudnia 2018 roku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie, koło Błonia w powiecie warszawskim - zachodnim zawitał nowy ciężki samochód ratowniczo gaśniczy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie (gm. Leszno, powiat warszawski zachodni) została założona w 1912 roku, a od 1995 roku jest włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Obecnie jednostka ma 20 – stu strażaków uprawnionych do uczestniczenia w działaniach ratowniczo – gaśniczych, których średnio w ciągu roku jest 75. OSP Leszno dysponuje obecnie trzema pojazdami ratowniczo-gaśniczymi, a jest to Mercedes 1124F GBA 1,8/27, który w chwili obecnej jest dostosowany do ratownictwa drogowego z względu na posiadany sprzęt, następnym pojazdem jest Tarpan Honker SLKw, który wraz z kuchnią polową stanowi element zabezpieczenia logistycznego straży pożarnej w powiecie warszawskim zachodnim w przypadku długotrwałych akcji, oraz fabrycznie nowy GCBA 5,2/32-4/40 Kamaz 43118 przystosowany do działań gaśniczych na terenach trudno dostępnych ze względu na dojazd.

Podwozie Kamaza produkowane jest na Litwie, na podzespołach znanych i sprawdzonych producentów. Nowy samochód został zabudowany przez firmę P.S. BOCAR Sp. z o. o. na podwoziu Kamaz 43118 o napędzie 6×6 wraz pojedynczym ogumieniem terenowym. Pojazd napędzany jest silnikiem wysokoprężnym Cummins ISB6.7 E6 310 o pojemności 6700 cm3 i mocy 225 kW Euro 6, natomiast jego zabudowa została wykonana z profili nierdzewnych, wraz z poszyciem aluminiowo – kompozytowym, posiada siedem pojemnych skrytek na odpowiedni sprzęt ratowniczo gaśniczy – po trzy z prawej i lewej strony, oraz jedną z tyłu w której znajduje się autopompa Johstadt o wydajności 3200 litrów na minutę.

Jednomodułowa kabina pojazdu przystosowana jest do transportu sześciu strażaków w układzie siedzeń 1+1+4, ponadto w oparciach foteli załogi zamontowano cztery aparaty do ochrony dróg oodechowych. Na wyposażeniu pojazdu znajduje się zbiornik wody o pojemności 5270 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 625 litrów, linia szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy, wciągarka elektryczna DragonWinch DWT 20000 HD, zamontowane na dachu działko wodno pianowe DWP 32 „bocar”. Poza w/w wyposażeniem Kamaz został doposażony także w agregat prądotwórczy 2,7 KW, agregat oddymiający z możliwością podania mgły wodnej, pompę pływającą oraz szlamową, pilarki spalinowe, przecinarkę tarczowa, sprzęt burzący, armaturę wodno-pianową, dodatkowe wyposażenie do wciągarki – zblocze, zawiesie pasowe 20 ton, 2 szekle 25 tonowe, oraz inny drobny sprzęt niezbędny przy działaniach straży pożarnej.

Koszt pojazdu wynosił 845 871,00 złotych, a jego zakup możliwy był dzięki montażowi finansowemu różnych źródeł, tj:

  • Dotacji z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 422 935,50 zł
  • Dotatcji z budżetu Gminy Leszno – 250 000,00 zł
  • Dotacji Komendanta Głównego PSP w ramach dotacji KSRG 164 000,00 zł, oraz środków własnych jednostki które wynosiły 7935,50 zł.

Starania jednostki o pojazd rozpoczęły się już w trzecim kwartale 2017 roku, odbyto wtedy wiele różnorakich spotkań i wysłano wiele pism do różnych instytucji jak i władz samorządowych na różnym szczeblu, w celu zebrania potrzebnej kwoty która pozwoliła by na zakup nowego wozu. Pozyskane nowe ciężkie auto pozwoliło wycofać z eksploatacji dwa dotychczas użytkowane przez jednostkę wozy – GBM 2,5/8 Star 266 z 1986 roku oraz GCBA 8,2/32 Tatra 815 z 1987 roku. Mimo bieżących napraw i konserwacji, pojazdy ze względu na swój wiek nie dawały jednak 100% pewności ich niezawodności.

Jednostce gratulujemy nowego pojazdu i życzymy aby sprawował się jak najmniej awaryjnie.

Foto/Źródło: OSP Leszno

(mg)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: