Świąteczny prezent dla OSP Mierzęcice

Druhowie z Mierzęcic w Zagłębiu Dąbrowskim mogą poszczycić się pierwszym w kraju fabrycznie nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym z zabudową austriackiej firmy Rosenbauer.

Niezwykle hojny był w tym roku Mikołaj dla OSP Mierzęcice w powiecie będzińskim. Tuż przed Bożym Narodzeniem do jednostki trafił fabrycznie nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy MAN z zabudową austriackiej firmy Rosenbauer. Jest to pierwszy taki wóz w Polsce.

Średni wóz ratowniczo-gaśniczy został zabudowany na podwoziu MAN TGM 13.290 z napędem uterenowionym (4×4) i silnikiem o mocy 290KM, z zapłonem samoczynnym, spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Samochód posiada kabinę kierowcy z dwoma miejscami siedzącymi (w układzie 1+1) oraz kabinę załogi zintegrowaną z zabudową pożarniczą. W kabinie załogi ulokowano 4 miejsca siedzące po dwa w kierunku jazdy i przeciwnym (układ siedzeń 1+1+1+1) z mocowaniami aparatów ochrony układu oddechowego.

Zabudowa pożarnicza została wykonana z odpornych na korozję materiałów metalowo-kompozytowych. W zabudowie znajdują się po trzy boczne skrytki sprzętowe zamykane żaluzjami oraz skrytka z przedziałem autopompy zamykana klapą. Na wyposażeniu samochodu składa się zbiornik wodny o poj. 3 tys. litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 300 litrów, autopompa dwuzakresowa z wydajnością 2 800 l/min., przy ciśnieniu 8 bar, zaś wydajność stopnia wysokiego ciśnienia wynosi 250 l/min. przy ciśnieniu 40 bar.

Ponadto samochód wyposażono w umieszczone na dachu zabudowy działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min., linię szybkiego natarcia na zwijadle z wężem o długości 60 metrów, którą umieszczono w tylnej skrytce nad autopompą oraz instalację zraszaczy podwoziowych. Na dachu zabudowy zamontowano również dwie skrzynie na sprzęt oraz wysuwany teleskopowo maszt oświetleniowy. Na przodzie kabiny kierowcy umieszczono wciągarkę elektryczną o sile uciągu 8 ton. W jednej ze skrytek ulokowano wysuwaną tablicę z zestawem sanitarnym. W jego skład wchodzi min.: przyłącze wody (ze zbiornika pojazdu) z kranikiem, przewód z pistoletem sprężonego powietrza, pojemnik z dozownikiem na mydło w płynie oraz pojemnik przystosowany do umieszczenia ręczników papierowych i lusterko.

Samochód kosztował 1 138 tys. złotych. Zakup możliwy był dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Śląskiego (100 tys. zł), dotacji KSRG (250 tys. zł), NFOŚiGW (149 786 zł), WFOŚiGW (99 857 zł), Wspólnot Leśno-Gruntowych “Nadzieja” (88 722 zł). Wkład własny Gminy Mierzęcice wyniósł 450 tys. złotych. Oferta polskiego przedstawiciela austriackiej firmy Rosenbauer była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego w określonym terminie. Druhom życzymy zadowolenia z nowego nabytku, a także tylu powrotów co wyjazdów.

(dg)

Foto: Gmina Mierzęcice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: