Strażacy z Zielonki spełnili marzenie Michałka

Michał Olszewski w dzień Wigilii Bożego Narodzenia skończył 3 lata. Od urodzenia cierpi z powodu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W poprzednią niedzielę (16.12) chłopiec spełnił swoje największe marzenie, a pomogli mu w tym ochotnicy z Zielonki w powiecie tucholskim).

Michał Olszewski w dzień Wigilii Bożego Narodzenia skończył 3 lata. Od urodzenia cierpi z powodu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W poprzednią niedzielę (16.12) chłopiec spełnił swoje największe marzenie, a pomogli mu w tym ochotnicy z Zielonki w powiecie tucholskim).

W niedzielę 16 grudnia na posesji, na której mieszka Michałek Olszewski wybuchł niewielki pożar. Jako pierwsi na miejscu interweniowali druhowie z OSP Zielonka. Chociaż ognisko było niewielkie, a strażacy do działań przystąpili błyskawicznie, sami nie dawali sobie z nim rady. Mogli liczyć wyłącznie na pomoc chłopca, który – jak opowiada lokalnemu tygodnikowi jego mama Anna Olszewska – chciałby zostać strażakiem. Ochotnicy ubrali chłopca w mundur specjalny i hełm, po czym przekazali linię gaśniczą. Już po chwili pożar został ugaszony. W ten sposób Michałek został najmłodszym druhem OSP Zielonka. Po pierwszej udanej akcji na młodego druha czekała nagroda w postaci strażackiej maskotki pieska Żarka.

Michałek Olszewski od urodzenia cierpi z powodu rdzeniowego zaniku mięśni. Jak czytamy na stronie internetowej polskiej Fundacji SM: jest to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. W SMA obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za pracę mięśni, wskutek czego mięśnie ciała słabną i stopniowo ulegają zanikowi. Obecnie chłopiec porusza się na wózku inwalidzkim. Przyjęcie w szeregi braci strażackiej to nie jedyna dobra wiadomość dla Michałka. Następnego dnia spełniło się marzenie wszystkich cierpiących z powodu SMA. W poniedziałek (17.12) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, że wraz z początkiem roku na liście leków refundowanych znajdzie się Nusinersen, nowy i jak na razie jedyny zarejestrowany preparat do walki z tą śmiertelną chorobą.

Nowy program lekowy może objąć od 500 do 800 chorych na SMA – zapewniał na antenie RMF FM minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Oznacza to, że terapia będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących. Do  tej pory barierą nie do pokonania dla chorych i ich bliskich był koszt terapii. Koszt tylko jednej dawki leku to ok. 90 tys. euro. Wstępnie refundacja leku ma potrwać 2 lata.

Michałkowi, Jego Bliskim oraz Strażakom OSP Zielonka życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w nadchodzącym 2019 roku.

Możesz pomóc Michałowi wpłacając dowolną kwotę na konto:

KRS 0000020975

Raiffeisen Polbank: 35 1750 0012 0000 0000 3627 0489

dla darczyńców z zagranicy: PL 35 1750 0012 0000 0000 3627 0489

Kod swift: RCBWPLPW

Cel szczegółowy: Michał Olszewski

(dg)

Foto: OSP Zielonka

2 thoughts on “Strażacy z Zielonki spełnili marzenie Michałka

  1. Koszt tylko jednej dawki leku to równowartość ok. 90 tys. złotych ????. Owszem 90 tys. ale euro czyli grubo ponad 300 tys. zł, a takich dawek w ciągu pierwszego roku trzeba przyjąć 6, czyli roczny koszt to 2 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: