Nowy GBA w OSP Podebłocie

W piątkowy wieczór druhowie z Podebłocia w powiecie garwolińskim powitali swój nowy, średni wóz ratowniczo-gaśniczy, zabudowany na podwoziu VOLVO FL 280 z napędem 4×4. Samochód wraz z kompletnym wyposażeniem kosztował 956 tys. złotych.

W piątkowy wieczór druhowie z Podebłocia w powiecie garwolińskim powitali swój nowy, średni wóz ratowniczo-gaśniczy, zabudowany na podwoziu VOLVO FL z napędem 4x4. Samochód wraz z kompletnym wyposażeniem kosztował 956 tys. złotych.

Piątek (21.12) z pewnością na długo zapisze się w pamięci Podebłocia k. Trojanowa w powiecie garwolińskim i tutejszej OSP. Tego dnia, w godzinach wieczornych do jednostki przyprowadzony został nowy wóz ratowniczo-gaśniczy typu średniego na podwoziu VOLVO FL z zabudową firmy “bocar”. Strażacy i mieszkańcy miejscowości powitali nowy wóz szpalerem z flarami świetlnymi, uruchomiono również syrenę, która na co dzień zwołuje druhów na alarm.

Pod zabudowę wykorzystano podwozie z silnikiem o mocy 285 KM, z napędem 4×4. Wóz ratowniczo-gaśniczy został wyposażony w zbiornik na wodę o poj. 3 tys l., 300-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy, autopompę dwuzakresową typ A 16/8 – 4/40 (wydajność 2900 l/min przy ciśnieniu 8 bar, 400 l/min przy ciśnieniu 40 bar). Samochód standardowo jest również wyposażony w linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe DWP 8/16, instalację zraszaczy podwoziowych, teleskopowy maszt oświetleniowy pneumatycznie wysuwany oraz wciągarkę elektryczną o maks. uciągu 8 t.

Pojazd wyposażono również w zestaw hydrauliki siłowej firmy WEBER (agregat, węże zasilające, nożyce, rozpieracz ramieniowy, jednotłokowy rozpieracz kolumnowy, wspornik progowy, zabezpieczenie poduszki powietrznej w kierownicy, zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów), zestaw ratowniczy PSP-R1 (składający się z: torby PSP-R1 z wyposażeniem, noszy typu deska, szyn Kramera, zestawu hydrożeli, noszy podbierakowych, zastawu do triage, noszy płachtowych, noszy próżniowych), parawan ochronny, agregat prądotwórczy, drabina 10-metrowa, 4 aparaty ochrony dróg oddechowych z sygnalizatorami bezruchu, kamera termowizyjna, detektor wielogazowy, piłę ratowniczą STIHL, przecinarkę tarczową do stali i betonu STIHL, motopompę pływającą, lancę gaśniczą 4 radiostacje nasobne oraz radiostację samochodową. Na wyposażeniu znalazły się również: pilarka do drewna STIHL, agregat oddymiający, motopompa szlamowa, sprzęt burzący i podstawowa armatura wodno-pianowa.

Całkowita wartość pojazdu z wyposażeniem wyniosła 956tys. złotych. Druhom udało się uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (478 tys. zł) oraz od Komendanta Głównego PSP (332 tys. złotych). Kwotę 156 tys. złotych zabezpieczył samorząd Gminy Trojanów. Volvo w podziale bojowym OSP Podebłocie zastąpi wysłużonego STAR-a. Druhom życzymy zadowolenia z nowego wozu, a także tyle samo powrotów, co wyjazdów.

(dg)

Foto: Mateusz Michalczyk, OSP Podebłocie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: