Druhowie z Podolsza przesiadają się do nowego VOLVO

W piątkowe popołudnie ochotnicy z Podolsza w powiecie oświęcimskim powitali swoje nowe auto – GBA 3/16 na podwoziu VOLVO FL280.

W piątkowe popołudnie druhowie z Podolsza w powiecie oświęcimskim powitali nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód kosztował blisko 801,5 tys. złotych. GBA 3/16 na podwoziu VOLVO FL280 zastąpi wkrótce stara 266.

OSP w Podolszu na terenie gminy Zator w powiecie oświęcimskim powitała dziś swój nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Jest to wóz typu GBA 3/16 na podwoziu VOLVO FL280 z zabudową wykonaną przez firmę bocar. Jak na tego typu okazje przystało były flary świetlne, sztuczne ognie i wprowadzenie do garażu. W powitaniu uczestniczyli licznie zgromadzeni druhowie oraz mieszkańcy Podolsza.

Wóz wyposażony jest w zbiornik na wodę o poj. 3000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 300 litrów oraz autopompę o wydajności 1600 l/min. Wóz wyposażono również w zamontowane na dachu zabudowy działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia, instalację zraszaczy podwoziowych, wysuwany maszt z najaśnicami do oświetlania miejsca zdarzenia oraz wciągarkę elektryczną. Samochód kosztował 801 468 tys. złotych. Na jego zakup złożyły się: Gmina Zator (350 tys. złotych), Powiat oświęcimski (100 tys. złotych), MSWiA (150 tys.), NFOŚiGW (123 810 złotych), WFOŚiGW (76 190 złotych), OSP Podolsze (1 468 złotych).

Pozostały sprzęt ratowniczo-gaśniczy jaki trafił na wyposażenie VOLVO, został przeniesiony z użytkowanego dotychczas samochodu marki STAR 266. Ten wóz został sprzedany do Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawoi (w powiecie suskim). Oprócz nowego wozu, na wyposażeniu OSP znajduje się samochód GLBAM na podwoziu GAZZELA, a także łódź ratownicza i agregat pompowy wysokiej wydajności z przyczepkami transportowymi. Jednostka liczy ok. 60 członków. Działa przy niej Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zrzeszająca 16 członków we wszystkich grupach wiekowych. Czynione są również starania o włączenie OSP Podolsze do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Druhom z Podolsza gratulujemy nowego nabytku, a także życzymy aby nowy wóz ich nigdy nie zawiódł.

Foto: Fotografia Ratownicza – Jacek Krawczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: