Ratownictwo Wodne z Darłowa zbiera środki na doposażenie auta. Poznaj Ich!

Ratownictwo Wodne z Darłowa pozyskało auto od Ogólnokrajowego dostawcy energii elektrycznej. Teraz zbierają środki na doposażenia auta, które będzie służyło do patrolowania plaż w okresie wczesnojesiennym, podczas działań ratowniczych i edukacji młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Poznajcie Ich!

Wesprzyj zbiórkę, kliknij w grafikę

KIM JESTEŚMY? Poniżej opis projektu i działalności RW Darłowo.

Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie Ratownictwa Wodnego Darłowo działa oficjalnie na terenie miasta Darłowo od 2015r. Od samego początku przyświecała nam idea odbudowy miejscowej drużyny ratowników, którzy z pasją i  zaangażowaniem podejmą się zadań związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą turystów i mieszkańców Darłowa i okolicy.

Od trzech lat staramy się odbudować mocno zapomniane ratownictwo wodne w Darłowie, poprzez wspieranie działań urzędu w kwestii prawidłowego nadzoru nad ratowniczym sprzętem, zbierania funduszy na zakup nowego  i niezbędnego osprzętu, prowadzania szkoleń na ratowników oraz prawidłowego zabezpieczania kąpielisk w sezonie letnim, ale i poza nim. 

NASZA DZIAŁALNOŚĆ

Nasza działalność skupia się głównie wokół zabezpieczania miejskich kąpielisk w okresie wakacyjnym (lipiec i sierpień), kiedy Darłowo i plaże są oblężone przez turystów z całej Polski i zagranicy, ale także poza sezonem, gdy na plażach licznie pojawiają się  „morsy” z klubów morsów z całej Polski.

Naszym priorytetem jest także działalność edukacyjno-profilaktyczną dla dzieci i młodzieży szkolnej. Co roku na wiosnę i w okresie przedwakacyjnym odwiedzamy darłowskie szkoły z programem „Bezpieczna Woda”, aby przedstawić najmłodszym kolegom i koleżankom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

Funkcjonujemy również prężnie całorocznie na innych płaszczyznach, współpracując z służbami porządkowymi takimi jak Policja czy SAR m.in. przy akcjach poszukiwawczych czy zabezpieczaniu terenów i mienia w przypadku walk z żywiołem. Przez ostatnie trzy lata zdobywaliśmy na tych polach cenne doświadczenie, jednakże wciąż się doszkalamy.

Zajmujemy się także prowadzeniem rejestru aktywnych, lokalnych ratowników z aktualnymi uprawnieniami, wspieramy ratownictwo w zakresie formalnym i prawnym, organizujemy kursy na ratowników, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy dające uprawnienia motorowodne. Chętnie służymy radą w zakresie pierwszej pomocy,  organizowania bezpiecznych kąpielisk i sprawowania opieki nad zorganizowanymi grupami.

Od 2018 roku przynależymy do najbardziej obecnie szanowanej organizacji ratowniczej w Polsce, a mianowicie do Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej (RWR) w Kaliszu, a nasza drużyna liczy już przeszło 20 osób, w tym ratownicy z przeszło 20 letnim stażem w pracy na plaży, instruktorzy ratownictwa wodnego oraz młodzi adepci, którzy zasilą nasze szeregi juz w przyszłych latach.

Obejrzyj krótki film o RWD.

SYTUACJA MATERIALNA

Ratownictwo Wodne Darłowo jest organizacją pozarządową, która nie prowadzi działalności zarobkowej, stąd nie dysponujemy tak naprawdę żadnym budżetem. Naszą dotychczasową działalność utrzymujemy głównie z darowizn prywatnych osób, przedsiębiorstw i ewentualnych dotacji. Borykamy się z wieloma problemami, głównie natury logistycznej, ale też finansowej. Organizacja sprawnie działającego ratownictwa w nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej wymaga bowiem sprawnego i specjalistycznego sprzętu, zaplecza logistycznego, ale też świetnie wyszkolonej kadry. Co roku staramy się pozyskiwać finanse na odświeżanie mocno wysłużonego już sprzętu, którym dysponuje miasto, jednak nie jest to łatwe zadanie, a samo miasto nie jest też w stanie poczynić niezbędnych i odpowiednich inwestycji, aby Darłowo posiadało ratownictwo wodne z prawdziwego zdarzenia.

CEL ZBIÓRKI

Pod koniec 2017 roku firma Energa przekazała na ręce naszego stowarzyszenia darowiznę w postaci auta terenowego marki Nissan, które docelowo może zasilić działalność Ratownictwa. Samochód był niestety uszkodzony, a jego naprawa wymagała specjalistycznych zabiegów i niemałych nakładów finansowych.
Dzięki wsparciu lokalnych firm i mieszkańców Darłowa udało nam się zebrać kwotę 2.200 tyś. złotych potrzebną na naprawę uszkodzonej ramy samochodu.

W maju 2018r., po specjalistycznej naprawie, samochód stanął ponownie na kołach. Dzięki zbiórce pieniędzy wśród lokalnych ratowników, którym na sercu leży lokalne ratownictwo, udało nam się zebrać kwotę na wymianę uszkodzonych tylnych lamp, zrobienie przeglądu, a także na opłacenie pierwszej raty ubezpieczenia OC samochodu. Własnym sumptem udało nam się jeszcze okleić samochód w nasze barwy i logo – samochód zaczął w końcu przypominać auto ratownicze i wydawałoby się, że w końcu jedziemy z górki.
Niestety nadal pozostają koszty niezbędnych napraw bieżących, mniejszych usterek technicznych, wymiany płynów eksploatacyjnych czy choćby samego ubezpieczenia OC (druga rata). Pozostaje tez najważniejsza kwestia, a mianowicie wyposażenie samochodu w najpotrzebniejszy sprzęt ratowniczy, aby mógł spełniać swoje zadanie.

Chcemy, aby samochód ratowniczy funkcjonował całorocznie, jako samochód patrolowy Ratownictwa Wodnego Darłowo na darłowskich plażach w okresie wakacyjnym, ale i po za nim, m.in. podczas zabezpieczania zimowych kąpieli morsów, współpracy z innymi służbami porządkowymi, czy też podczas odwiedzin najmłodszych kolegów i koleżanek w szkołach z programem “Bezpieczna Woda”, ktory co roku prowadzimy. Aby to wszystko było możliwe, potrzebujemy “małego” wsparcia finansowego, stąd nasz apel do Państwa.

Kwota w jakiej powinny zamknąć się wszystkie wspomniane niezbędne zabiegi z samochodem, łącznie z wyposażeniem w sprzęt ratowniczy to 25 000zł. 

Na chwilę obecną potrzebujemy pokryć, następujące koszty:

– niezbędne naprawy (wymiana chłodnicy, uszczelek pod silnikiem, płynów itp.) – ok 1500zł

– ubezpieczenie OC – II rata – 500zł

– naprawy blacharskie – 700zł

– nowe opony – 3000zł

– wyposażenie ratownicze:

• deska ratownicza Wetiz – 4000zł

• torba medyczna R1 – 5000zł

• defibrylator AED Lifeline – 5.300zł

• pasy ratownicze i bojki SP – 1000zł

• deska ortopedyczna Iron Duck – 1500zł

* łączność radiowa (radio VHF-UHF  stacjonarne w samochodzie + łączność bezprzewodowa): 1500zł 

• wyciągarka samochodowa z silnikiem: 1500zł

• oświetlenie samochodu (kogut, halogeny do pracy w nocy): 1500zł

Marzy nam się, aby samochód mógł być “na służbie” jak najszybciej, gdyż pogoda, jak i ilość turystów w naszej nadmorskiej miejscowości dopisała, a liczba interwencji, nie tylko na wodzie, z roku na rok jest coraz większa.

Gorąco prosimy o wsparcie naszej zbiórki dowolną kwotą. Każda złotówka idzie naprawdę na szczytny cel społeczny i wydana zostaje zgodnie z przeznaczeniem. Przepływ finansów w naszym stowarzyszeniu jest jawny i w każdej chwili na Państwa życzenie udzielamy informacji odnośnie naszej sytuacji finansowej, jak i wydatków, które mają miejsce.

Zapraszamy także nad nasze piękne wybrzeże, do Darłowa, gdzie są jedne z piękniejszych i najbezpieczniejszych plaż w Polsce! Liczymy, że z Państwa pomocą uda nam się utrzymać renomę i jeszcze bardziej profesjonalnie prowadzić działalność ratowniczą w naszym mieście.

Dziękujemy i pozdrawiamy,
Ratownictwo Wodne Darłowo

tel. 504 803 300

Kliknij w logo by odwiedzić Facebookową stronę organizacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: