Pierwszy wóz na drugie urodziny OSP Nawojowa

W miniony piątek druhowie z OSP Nawojowa w powiecie nowosądeckim powitali pierwszy wóz ratowniczo-gaśniczy w historii swojej jednostki,

W miniony piątek druhowie z Nawojowej na Sądecczyźnie powitali swój pierwszy wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód marki Volvo do garażu OSP osobiście wprowadził Wójt Gminy Nawojowa, dr Stanisław Kiełbasa.

Chociaż Nawojowa może poszczycić się długą i piękną tradycją pożarniczą, to do nie dawna była jedyną gminą na Sądecczyźnie oraz w całym województwie małopolskim, w której nie funkcjonowała ani jedna OSP. Kiedyś do walki z pożarami wozem konnym wyjeżdżała Pałacowa Straż Ogniowa z dworu hrabiego Adama Stadnickiego. Po II wojnie światowej działała tutaj zakładowa straż pożarna przy tartaku i hamerni, czyli zakładach odlewniczych. Do obecnych czasów przetrwała już tylko Straż Grobowa, która na Wielkanoc pełni wartę przy Grobie Pańskim w miejscowym kościele, albo nosi baldachim podczas procesji. Natomiast do działań ratowniczo-gaśniczych na terenie Nawojowej dysponowani byli strażacy PSP z sąsiedniego Nowego Sącza i innych gmin.

Wszystko zmieniło się w listopadzie 2016, kiedy to w liczącej ponad 3,5 tys. mieszkańców Nawojowej powstała pierwsza, i jak na razie jedyna, na terenie gminy OSP. Aktualnie jednostka zrzesza około 50 druhen i druhów. W ciągu minionych dwóch lat druhowie nie uczestniczyli w akcjach ratowniczych, ale solidnie przygotowywali się do udziału w nich, kompletując sprzęt, ubrania specjalne, a także biorąc udział w szkoleniach podstawowych i specjalistycznych. Od razu podjęto starania o pozyskanie samochodu ratowniczo-gaśniczego i strażnicy.

Tą kartę w historii OSP Nawojowa udało się zamknąć w piątkowy wieczór (30.11), gdy na plac przed, oddaną do użytku na przełomie lipca i sierpinia br., remizą przyjechał średni wóz ratowniczo-gaśniczy typu GBA 3/16. Zabudowę pożarniczą na podwoziu VOLVO FLD3C z napędem 4×4 wykonała firma bocar. Pojazd posiada zbiornik na wodę o poj. 3000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 300 litrów oraz autopompę o wydajności 1600 l/min. Wóz wyposażono również w zamontowane na dachu zabudowy działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia, instalację zraszaczy podwoziowych oraz wysuwany maszt z najaśnicami do oświetlania miejsca zdarzenia.

Samochód kosztował 774900 zl. Zakup uzyskał dofinansowanie z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kwocie 200 tys. złotych, a także 50 tys. złotych z Komendy Głównej PSP, pozostała kwota pochodziła z budżetu Gminy Nawojowa.

Foto: OSP Nawojowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: