Polacy szkolą strażaków w Kenii! [FOTO] [Wideo]

W Kenii ponad 40% strażaków przeszkolonych jest przez Polski zespół! Od ponad 5 lat Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zaangażowane jest w realizację szkoleń podstawowych i specjalistycznych dla afrykańskich strażaków.

Od ponad 5 lat Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zaangażowane jest w realizację szkoleń podstawowych i specjalistycznych dla afrykańskich strażaków. W 2013 roku rozpoczęło się w Sudanie Południowym a od 2014 roku sukcesywnie szkoleni są Kenijscy strażacy. Z wiedzy polskich instruktorów skorzystali również strażacy z Etiopii i Tanzanii.

Jak mówi Wojciech Wilk, prezes PCPM:

„W niektórych regionach Kenii wspieraliśmy rozwój straży pożarnej praktycznie od zera. To tam właśnie widać największe postępy. Dla przykładu w hrabstwie Murang’a, (około 80 km na północny wschód od Nairobi), jeszcze 4 lata temu straży pożarnej nie było w ogóle, zaś do pożaru centrum handlowego pośrodku tego miasta dojeżdżali strażacy z miasta oddalonego o 50 km. Teraz straż pożarna liczy tam ponad 35 osób, 4 wozy ratowniczo-gaśnicze (w tym jeden dostarczony przez PCPM) oraz trzy jednostki. Strażacy z Murangi nie tylko gaszą pożary, ale są coraz częściej postrzegani jako miejscowi bohaterowie, wynosząc dzieci z pożarów czy ratując ludzi z wypadków drogowych.”

W Kenii program szkoleń do tej pory realizowało aż 30 polskich instruktorów: strażaków, ratowników medycznych oraz pracowników PCPM, których zadaniem było zapewnienie wsparcia organizacyjnego i logistycznego.

Od samego początku planowaliśmy, by szkolenia straży pożarnej w Kenii czy innych krajach Afryki nie ograniczały się tylko do polskich instruktorów, ale aby Kenijczycy mogli przejąć szkolenia w swoje ręce. Z tego powodu budujemy od tego roku, dzięki funduszom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, pierwsze w Kenii centrum szkoleń strażackich, gdzie będzie zarówno poligon, jak i możliwość odpowiedniego zakwaterowania i przeszkolenia 30 kursantów. – Dodaje Wilk.

Jak informuje PCPM, instruktorzy z Kenii z doskonałymi rezultatami prowadzą podstawowe szkolenia strażackie. W kolejnych latach planowane jest przeszkolenie ich z zakresu ratownictwa medycznego, czy linowego, a także innych dziedzin. W odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie PCPM szkoli ich również z ratownictwa powodziowego.

Zmiany klimatyczne powodują, że powodzie w czasie pory deszczowej w Kenii są coraz bardziej niebezpiecznie, tak jak te z kwietnia i maja tego roku. Według światowych agencji informacyjnych powodzie spowodowały w Kenii śmierć niemal 150 osób, a prawie 300 tys. musiało opuścić swoje domy, aby ratować się ucieczką na wyżej położone tereny (Informacje Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, OCHA). – Informuje prezes PCPM.

Tymczasem kenijscy strażacy często nie umieją pływać, ani nie mają innych niezbędnych w tego typu sytuacjach umiejętności. Stąd szkolenia z ratownictwa powodziowego. PCPM Prowadzi dwa rodzaje szkoleń: podstawowe dla osób, które nigdy nie miały styczności z ratownictwem oraz zaawansowane dla strażaków pełniących służbę w jednostkach położonych nad wodą lub w górach (hrabstwo Muranga).

Przemysław Rembielak, główny instruktor PCPM:  Ćwiczenia obejmują desantowanie z łodzi ratowniczej, prowadzenie rozpoznania miejsca zdarzenia, pierwszą pomoc dla poszkodowanych w wypadkach nad wodą, rzucanie kołem ratunkowym, rzutką i liną, podchodzenie do osoby tonącej, chwyty i sposoby holowania poszkodowanych, techniki wynoszenia z wody, sposoby uwalniania się z uchwytu osoby tonącej,  przeszukiwanie dna, komunikację w trakcie akcji ratowniczej, podejmowanie poszkodowanych na łódź ratowniczą, sterowanie łodzią ratowniczą podczas podchodzenia do osoby znajdującej się w wodzie, itd. W ramach tego projektu prowadzimy też nietypowe szkolenia, np. dotyczące naprawy węży pożarniczych. W tym roku przeprowadziliśmy, pierwsze w historii kenijskiej straży, szkolenie z użyciem maszynek do taśmowania węży i od tej pory każda jednostka straży pożarnej sama naprawia swój sprzęt do gaszenia pożarów. Wcześniej uszkodzone węże leżały bezużytecznie. Nawet w Polsce ta umiejętność nie jest zbyt często spotykana wśród strażaków. Jednym z tematów szkoleń był też sam proces edukacyjny w straży pożarnej. Uczyliśmy tamtejszych instruktorów, jak szkolić młodych strażaków. Nie każdy może być instruktorem i efektywnie szkolić innych. Stąd właśnie pomysł, aby nauczyć strażaków, jak szkolić kandydatów do służby.

Wszystkie wyżej wymienione umiejętności są typowymi dla strażaków z całego świata. Pomimo, że straż pożarna powinna się głównie zajmować gaszeniem pożarów, to obecnie znaczna część działań polega na ratowaniu poszkodowanych w różnych wypadkach, a pożary stanowią mniejszość aktywności.

Dążymy do tego, aby kenijscy strażacy dysponowali całą gamą umiejętności ratowniczych i aby mogli nieść pomoc w każdej sytuacji.- Dodaje Rembielak.

Aktualnie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej szkoli 50 osób z hrabstwa Kilifi, oraz 15 osób w hrabstwie Meru. Wśród nich są strażacy oraz członkowie ochotniczej formacji ratowników wodnych. Szkolenia dotyczące ratownictwa wodnego mają na celu przygotowanie ratowników do prowadzenia działań w wypadku utonięć, upadków z wysokości, ewakuacji ze studni oraz akcji prowadzonych podczas powodzi.

W tym roku gwałtowne powodzie (wyglądające jak potoki górskie) zdarzały się w Kenii. Woda zabierała ze sobą autobusy pełne ludzi, a nawet całe domy. Błoto osuwało się ze zboczy, grzebiąc zwierzęta i ludzi pracujących na polach. Rwąca woda pochodząca z ulewnych deszczy niesie ze sobą skały, drzewa i to, co zmiecie ze swojej drogi. Ratowanie ludzi w takich warunkach jest wybitnie niebezpieczne, dlatego poza umiejętnościami ratownictwa wodnego przydaje są również sprawne posługiwanie liną i sprzętem wspinaczkowym. Stąd w planie szkoleń znalazło się ratownictwo wysokościowe, czyli z użyciem technik linowych. Dostarczyliśmy też Kenijczykom sprzęt zarówno do ratowania w wodzie, jak i uprzęże, liny, kaski, przyrządy wspinaczkowe. – Mówi Przemysław Rembielak.

W ramach szkoleń tamtejsi strażacy nabywają wiedzę na temat organizacji działań ratowniczych bez użycia sprzętu oraz z użyciem sprzętu, który został dostarczony przez PCPM (nosze, boje osobiste, kamizelki ratownicze, rzutki z linami, kaski ochronne, rękawice i buty do pracy w wodzie oraz manekin do ćwiczeń).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: