MISJA SZWECJA: Dzień X

#MisjaSzwecja Kolejne dobre wiadomości ze Szwecji przynosi nowy tydzień. Wiele wskazuje na to, że pod koniec tygodnia rozpocznie się demobilizacja misji modułu GFFFV Poland.
#Szwecja2018 #skogsbrand

Kolejne dobre wiadomości ze Szwecji przynosi nowy tydzień. Wiele wskazuje na to, że pod koniec tygodnia rozpocznie się demobilizacja misji modułu GFFFV Poland.

W niedzielę wieczorem dowódca polskiej misji w Szwecji, mł. bryg. Michał Langner poinformował za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej o opanowaniu pożaru w strefie 3 (Karbole, Ljusdal). Strażacy przeszli do działań w natarciu na ogniska pożaru. Pomocne okazały się również opady deszczu, chociaż nie tak intensywne jak wcześniej prognozowano. Taki rozwój sytuacji pozwolił szwedzkim władzom wydać zezwolenie na powrót części mieszkańców Karbole do swoich domów. Pierwsi z nich pojawili się już w niedzielę wieczorem.

Aktualnie wszyscy polscy strażacy zaangażowani są w działania w okolicach Karbole, Ljusdal. Niezmiennie służba pełniona jest w systemie zmianowym 12/12 godzin. Stale zaangażowanych jest od 50 do 60 strażaków PSP oraz 24 pojazdy PSP. Samochody ratowniczo-gaśnicze ciągle pozostają w strefie działań. Załogi dowożone są na stanowiska autobusem.

Uczestnikom akcji gaśniczej w końcu zaczęła sprzyjać pogoda. Temperatura powietrza spadła poniżej 30 stopni Celsjusza. Na najbliższe dni przewidywane jest zachmurzenie, lekki wiatr w kierunku północnym lub północno-zachodnim oraz dalsze przelotne opady.

Miłym akcentem z dnia wczorajszego niewątpliwie była wizyta następczyni szwedzkiego tronu, Księżniczki Wiktorii w obozie polskich strażaków w Sveg.

Komisja Europejska we wczorajszym komunikacie dotyczącym sytuacji pożarowej w Szwecji poinformowała, że najprawdopodobniej w niedzielę (5 sierpnia) rozpocznie się demobilizacja polskiej misji, co miałoby oznaczać jej zakończenie oraz powrót ratowników do kraju. Decyzję w tej sprawie powinniśmy poznać jeszcze dziś.

Foto: Przemo Rembielak (1-3), MSWiA (4)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline