Nowy nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Szopienicach.

Od kilku tygodni druhowie z Katowic-Szopienic mają do dyspozycji nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczych.

Od kilku tygodni druhowie z Katowic-Szopienic mają do dyspozycji nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczych.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczego na podwoziu MAN TGM 18.340. Zabudowa pożarnicza została wykonana przez firmę Moto-Truck z Kielc. Wóz posiada zbiornik wody o pojemności 4500 litrów, 450 litrowy zbiornik środka pianotwórczego i autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę. Pompa, jako serce układu wodno-pianowego, pozwala na podawanie środków gaśniczych przez działko, linie szybkiego natarcia i dwie nasady tłoczne. Zabudowa została wykonana w sposób bardzo przemyślany i od podstaw spełnia potrzeby strażaków z Szopienic, którzy kierowali się komfortem pracy podczas obsługi pojazdu, łatwością dostępu do sprzętu ratowniczego i ergonomią.

Wyposażenie wozu tworzy bogaty wachlarz narzędzi, które pozwalają na podejmowanie działań przy pożarach, wypadkach komunikacyjnych, zdarzeniach medycznych a także interwencjach z zakresu ratownictwa wodnego i usuwaniu miejscowych zagrożeń. W skład wyposażenia wchodzi m.in.: kompletna armatura pożarnicza, zestaw narzędzi hydraulicznych firmy Lukas, podpory stabilizujące, poduszki wysokociśnieniowe, zapasowe butle z powietrzem do AODO, sprzęt do ratownictwa wodnego, piły łańcuchowe do drzewa, pilarkę  tarczowa do betonu i stali, pompę szlamową oraz narzędzia burzące i zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1.

Jednomodułowa kabina brygadowa przystosowana jest do przewozu sześciu osób w tym kierowcy, dowódcy i czterech ratowników. Wewnątrz zamontowano pięć aparatów ochrony dróg oddechowych w oparciach foteli, sprzęt łącznościowy i oświetleniowy oraz kamerę termowizyjną, pirometr i defibrylator AED. Dodatkowo wóz wyposażony jest w oświetlenie pola pracy i maszt oświetleniowy w technologii LED, punkt sanitarny z dozownikiem mydła i wyciągarkę. Wisienką na tak dobrze zaprojektowanym i wykonanym pojeździe jest sygnalizacja świetlno-dźwiękowa z najwyższej światowej półki. Za robienie hałasu odpowiada modulator PA300 firmy Federal Signal Vama wspierany przez trąbę Grover 1510 i syrenę Federal Q2B, która wkrótce zostanie zamontowana.

Wóz trafił do jednostki 27 października 2018 roku. Obecnie strażacy w tym kierowcy przechodzą szkolenie z obsługi samochodu. W OSP zastąpił 21-letniego GLBA 0,7/1 Mercedes Benz Vario 812D, który trafił do sprzedaży. Środki na zakup nowego pojazdu pozyskano dzięki zdobytym głosom i wygraniu projektu w budżecie obywatelskim miasta Katowice, skąd druhowie otrzymali 900.000 złotych. Wartość nowego nabytku to 899.100 zł.

Tekst i foto: Kamil Czereba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: