80 mln. na nowe ambulanse. Ruszył “Program wymiany ambulansów”

Pod koniec sierpnia ruszył “Program wymiany ambulansów” realizowany przez Ministerstwo Zdrowia. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Zdrowia wymienionych zostanie 200 ambulansów funkcjonujących w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Ratownictwo Powiatu Ełckiego

Pod koniec sierpnia ruszył “Program wymiany ambulansów” realizowany przez Ministerstwo Zdrowia. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Zdrowia wymienionych zostanie 200 ambulansów funkcjonujących w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego.

30 sierpnia odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami, w którym uczestniczyli szefowie niektórych resortów, w tym minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski wraz z wiceministrem Januszem Cieszyńskim i pełnomocnikiem rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego, wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską. W agendzie tego spotkania znalazł się m.in. realizowany przez Ministerstwo Zdrowia “Program wymiany ambulansów”. Ma to być kolejny, po upaństwowieniu w kwietniu tego roku etap reformy systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

W ramach programu Ministerstwo Zdrowia zamierza w tym roku dofinansować kwotą po ok. 400 tys. złotych zakup 200 ambulansów dla stacji ratownictwa medycznego w całym kraju. Łączna wartość dofinansowania wyniosłaby więc blisko 80 milionów złotych. Jak informuje ministerstwo beneficjentami tego programu będą mieszkańcy wszystkich województw, którzy dzięki nowoczesnym ambulansom będą mogli liczyć na szybszą i sprawniejszą pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia życia bądź zdrowia.

To jest obszar, w którym państwo powinno wziąć na siebie ciężar koordynacji, ciężar zobowiązań. Dlatego też wykonujemy to i przeprowadzamy reformę ratownictwa medycznego – mówił podczas zeszłotygodniowego spotkania minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesne karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy. Według danych Ministerstwa Zdrowia każdego roku karetki PRM wyjeżdżają do pacjentów ok. 3,2 miliona razy, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną karetkę w ciągu doby. Bardzo często takie wyjazdy realizowane są w ekstremalnych warunkach, niejednokrotnie ambulanse pokonują dziennie dziesiątki lub setki kilometrów.

Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Tymczasem co trzeci ambulans będący w dyspozycji zespołów PRM ma sześć lub więcej lat. Jednym z celów ministerialnego programu jest zmniejszenie o 30 miesięcy średniego wieku ambulansów pogotowia ratunkowego. Ministerstwo Zdrowia zebrało już wnioski o dofinansowanie zakupu nowych karetek od wszystkich dysponentów zespołów PRM, wytypowanych przez wojewodów. Wszystkie zostały już zaakceptowane, dzięki czemu nowoczesne karetki do stacji pogotowia mają szansę trafić jeszcze w tym roku. Podpisywanie umów na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów będzie odbywało się we wrześniu i październiku br.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: