170 strażaków walczyło z pożarem DPS-u w Lublinie [FOTO]

Ponad 40 zastępów straży pożarnych z Lublina i całego powiatu lubelskiego walczyło z pożarem jaki minionej nocy wybuchł w siedzibie Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ulicy Głowackiego. Z obiektu ewakuowano ponad 100 pensjonariuszy.

lublin112.pl

Ponad 40 zastępów straży pożarnych z Lublina i całego powiatu lubelskiego walczyło z pożarem jaki minionej nocy wybuchł w siedzibie Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ulicy Głowackiego. Z obiektu ewakuowano ponad 100 pensjonariuszy.

Ogień w budynku zauważono około godziny 2:00 w nocy z piątku na sobotę. Na miejsce od razu skierowano zastępy PSP z Lublina. Pożar najprawdopodobniej powstał w remontowanej części budynku. Bardzo szybko się rozprzestrzeniał obejmując znaczną część poddasza budynku. Jednocześnie trwała ewakuacja obiektu, w którym przebywało blisko 110 pensjonariuszy, na ogół ludzi starszych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Akcja ratownicza miała dramatyczny przebieg.

Policjanci, pracownicy pogotowia energetycznego, ratownicy medyczni, strażacy a także ściągani z domów pracownicy DPS-u w ciągu kilkunastu minut zdołali wynieść wszystkie osoby. Następnie podstawionymi przez MPK autobusami pensjonariuszy przewieziono do innych placówek tego typu na terenie Lublina – relacjonuje portal lublin112.pl.

W akcję ratowniczą włączeni zostali żołnierze. Ogrom pracy wykonali również okoliczni mieszkańcy, którzy pomagali w ewakuacji, ręcznie przenosili zaparkowane w pobliżu auta, tak by udrożnić przejazd wozom straży pożarnej. Przynosili również wodę do picia. Dzięki wysiłkowi pracowników DPS, służb i lublinian żaden z pensjonariuszy DPS-u nie doznał poważniejszych obrażeń. Wszystkich ulokowano w czterech innych ośrodkach na terenie Lublina.

Strażacy zakończyli pracę na miejscu zdarzenia dziś przed południem. W akcji uczestniczyło około 170 strażaków z 41 zastępów PSP i OSP z Lublina i całego powiatu lubelskiego. W działaniach wykorzystano m.in. podnośniki i drabiny mechaniczne, jakimi dysponuje lubelska PSP i okoliczne straże ochotnicze. Akcją ratowniczo-gaśniczą dowodził Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie st. kpt. Rafał Goliszek. Obecny był również Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Zmarz oraz grupa operacyjna KW PSP Lublin.

Przyczyny pożaru nie są na razie znane. Ustalać je będą policjanci pod nadzorem prokuratora i przy udziale biegłych.

Podziękowania za zaangażowanie w akcję ratowniczą i pomoc mieszkańcom DPS dla służb i lublinian złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: