OSP+ Na co wydać pieniądze?

Ruszył program “Dofinansowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych”. W 2019 roku z budżetu państwa do rozdysponowania w ramach dotacji na wydatki bieżące planowana jest kwota 82 milionów złotych. Na co można wydać te środki? Z pomocą przychodzi wykaz opracowany w Komendzie Głównej PSP.

Materiały KG PSP, za strefa998.pl

Ruszył program "Dofinansowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych". W 2019 roku z budżetu państwa do rozdysponowania w ramach dotacji na wydatki bieżące planowana jest kwota 82 milionów złotych. Na co można wydać te środki? Z pomocą przychodzi wykaz opracowany w Komendzie Głównej PSP.

Historię programu “Dofinansowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych” zwanego przez niektórych 5000+ (my proponujemy nazwę OSP+) śledzimy od początku. Jest on wynikiem uchwalonej przez Parlament i podpisanej przez Prezydenta rządowej nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Głównym elementem nowelizacji było rozszerzenie katalogu ustawowych zadań ochotniczych straży pożarnych o takie działania jak:

  • organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych;
  • organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  • upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  • propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Nowelizacja zapewniła również finansowanie projektów realizowanych w ramach w/w zadań m.in. z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków innych organizacji (np. fundacji). Z budżetu państwa na dofinansowanie tych zadań przeznaczone ma być 82 miliony złotych. Dokumenty nie precyzują maksymalnej kwoty o jaką mogą starać się poszczególne jednostki. Co istotne w razie niewyczerpania pełnej puli środków możliwe będzie składanie kolejnych wniosków.

Przedwczoraj na stronach KG PSP i jednostek terenowych PSP zaczęto publikować wzór wniosku o dofinansowanie, a także dokument określający tryb i zasady rozdziału środków. W dalszym ciągu jednak, nie dla wszystkich jasne było na jaki cel można przeznaczyć te środki, a czasu jest coraz mniej, bowiem ochotnicy na składanie wniosków mają czas do 10 września, a niektórzy komendanci skracają ten termin, do np. 6 września.

Tutaj z pomocą przyszła Komenda Główna PSP i jej wykaz przykładowych działań, które będzie można sfinansować dzięki programowi OSP+. Niniejszy wykaz publikujemy za portalem strefa998.pl

WIĘCEJ:

PSP opublikowała tryb i zasady udzielania dotacji na nowe zadania OSP

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: