Akcja toprowców w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Od kilkunastu godzin ratownicy TOPR prowadzą akcję ratowniczą w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Starają się oni dotrzeć do dwóch grotołazów, którzy utknęli w jednym z korytarzy. Toprowców w działaniach wspiera Państwowa Straż Pożarna.

Archiwum TOPR

Od kilkunastu godzin ratownicy TOPR prowadzą akcję ratowniczą w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Starają się oni dotrzeć do dwóch grotołazów, którzy utknęli w jednym z korytarzy. Toprowców w działaniach wspiera Państwowa Straż Pożarna.

W czwartek wieczorem grupa grotołazów wyruszyła na wyprawę do Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Dwaj z nich utknęli w jednym z korytarzy w tzw. Przemkowych Partiach, który został zalany przez wodę z nawalnych opadów. Uwięzionym grotołazom udało się nawiązać kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami wyprawy. Wczoraj po opuszczeniu jaskini powiadomili oni o zdarzeniu TOPR. Poszukiwani znajdują się ok. 500 metrów poniżej wejścia do jaskini. Według dotychczasowych ustaleń nie odnieśli obrażeń, mogą być jednak wychłodzeni. Jedyną drogą ewakuacji wiodącą przez bardzo wąski korytarz zalała woda.

Już w sobotę po południu na miejsce wyruszyła pierwsza grupa 9 ratowników, która od kilkunastu godzin pracuje w jaskini. Ratownicy wyposażeni są w bezprzewodowy system łączności. Najprawdopodobniej z braku zasięgu nie ma z nimi kontaktu. Dziś rano zdecydowano o wysłaniu drugiej ekipy ratowników, której zadaniem będzie rozwinięcie łączności przewodowej. Pozwoli to ułatwić zbieranie informacji z jaskini i koordynowanie działań ratowniczych.

Nad ranem do akcji ratowniczej włączeni zostali strażacy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z JRG 3 KM PSP Kraków. Dostarczyli na miejsce m.in. sprzęt wysokościowy i dwie kamery wziernikowe. Ratowników spod dawnej bazy TOPR w rejon jaskini przetransportowano śmigłowcem.

Strażacy prowadzą działania wspierające TOPR. Będą zabezpieczać, przygotowywać możliwość wejścia ratowników TOPR do miejsca, gdzie utknęli grotołazi – mówił na antenie RMF FM kpt. Bogusław Szydło z małopolskiej PSP.

Obecnie w akcji uczestniczy kilkunastu strażaków z krakowskiej trójki. W zależności od rozwoju sytuacji do działań mogą być włączani kolejni strażacy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: