Samochód dla strażaków z Lotniska Katowice-Pyrzowice, drugie podejście

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., zarządca Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice, ogłosiło wczoraj drugi przetarg na zakup specjalistycznego lotniskowego samochodu ratowniczo-gaśniczego 6×6 wraz z wyposażeniem. Szacunkowa wartość wozu to blisko 3 700 tys. złotych.

Jacek Krawczyk

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., zarządca Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice, ogłosiło wczoraj drugi przetarg na zakup specjalistycznego lotniskowego samochodu ratowniczo-gaśniczego 6x6 wraz z wyposażeniem. Szacunkowa wartość wozu to blisko 3 700 tys. złotych.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia samochód musi posiadać silnik wysokoprężny o maksymalnej mocy min. 700 KM, automatyczną skrzynię biegów sterowaną elektronicznie. Od 0 do 80 km/h ma rozpędzać się maksymalnie w 35 sekund oraz osiągać prędkość maksymalną nie mniejszą niż 115 km/h. Z kolei jego kabina ma być przystosowana do przewozu trzech osób i spełniać wymogi ECE R29-3. Siedzenia ratowników z mocowaniami dla aparatów ochrony układu oddechowego. W kabinie umieszczone mają być również dwa radiotelefony MOTOROLA MTM 5400 do komunikacji lotniskowej, a także jeden radiotelefon MOTOROLA DM 4600 do kontaktu z PSP.

Wolą zamawiającego jest, by samochód był wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 12 tys. litrów, zbiornik środka pianotwórczego, którego pojemność stanowi 12% pojemności zbiornika wodnego. Zbiorniki mają być wyposażone w zewnętrzną sygnalizację poziomu środków gaśniczych. Układ wodno-pianowy tworzyć mają m.in.:

  • dwustopniowa autopompa o wydajności min. 9 tys. litrów na minutę przy ciśnieniu 10 bar i 200 l na min. przy ciśnieniu 40 bar.
  • umieszczony na dachu główny monitor wodno-pianowy umożliwiający podawanie zwartych i rozproszonych prądów gaśniczych.
  • monitor przedni wodno-pianowy/proszkowy,
  • linia gaśnicza szybkiego natarcia wysokociśnieniowa,
  • linia gaśnicza szybkiego natarcia niskociśnieniowa,
  • układ ochrony podwozia, w którego skład wchodzi zespół dysz podwoziowych.

Na stałe wyposażenie samochodu składać ma się również rozkładany pneumatycznie maszt oświetleniowy z co najmniej dwiema najaśnicami LED, a także agregat proszkowy zawierający min. 250 kg, wraz z proszkową linią szybkiego natarcia i monitorem proszkowym zintegrowany z przednim monitorem gaśniczym.

Wyposażenie samochodu dopełniać będą m.in.: pilarka łańcuchowa do drewna, Przenośny akumulatorowy system oświetleniowy o mocy ciągłej min. 12500 lm, 2 drabiny aluminiowe dwuprzęsłowe, noże do cięcia pasów, węże tłoczne i ssawne, klucze do łączników, gaśnice proszkowe, zestaw PSP-R1, detektor prądu przemiennego Hot Stick, nożyce dielektryczne i prądownica RB 101 EN.

Szacunkowa wartość zamówienia to blisko 3 700 tys. złotych. Jest to drugie w tym roku podejście do zakupu tego typu pojazdu dla LSRG Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice. Poprzednio wpłynęła oferta konsorcjum Rosenbauer International i Rosenbauer Polska. Została jednak odrzucona, a postępowanie unieważnione. Termin składania ofert upływa przed południem 17 września br. Na ten sam dzień planowane jest ich otwarcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: