300Polityka: W przyszłym tygodniu dodatkowe posiedzenie Sejmu. PiS naprawi ustawę o wsparciu dla OSP?

Na przyszłą środę, 31 lipca będzie zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu, dowiedział się portal 300Polityka.pl. To konieczność po tym, jak w ubiegłym tygodniu doszło do przegłosowania poprawek opozycji do projektów ustaw o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych – mówią rozmówcy portalu.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Na przyszłą środę, 31 lipca będzie zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu, dowiedział się portal 300Polityka.pl. To konieczność po tym, jak w ubiegłym tygodniu doszło do przegłosowania poprawek opozycji do projektów ustaw o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych - mówią rozmówcy portalu.

Wszystko po tym, jak w miniony piątek Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, wraz z poprawką zgłoszoną przez klub parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska. Rządowy projekt ustawy zakładał podniesienie do rangi zadań ustawowych ochotniczych straży pożarnych, takie działania jak:

    1. organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych;
    2. organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
    3. upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
    4. propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Rząd w swoim projekcie zapisał również dotowanie OSP na realizację powyższych zadań m.in. ze środków budżetu państwa. Dotacje miał rozdzielać Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie wniosków poszczególnych OSP z opiniami komendantów powiatowych (miejskich) PSP, a przekazywanych za pośrednictwem komendantów wojewódzkich PSP. Tylko w tym roku rząd chce przeznaczyć 82 mln. złotych na wsparcie powyższych zadań.

W trakcie drugiego czytania w Sejmie, Klub Parlamentarny PSL-KP wniósł do laski marszałkowskiej poprawkę, która całkowicie demolowała rządowy pomysł na rozdział środków z budżetu państwa. Posłowie PSL postulowali, aby podziału dotacji dokonywały gminy, na podstawie wniosków składanych przez OSP za pośrednictwem zarządów gminnych ZOSP RP. Sejm na piątkowym posiedzeniu uchwalił ustawę wraz z poprawką PSL, pomimo iż Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rekomendowała jej odrzucenie. Za przyjęciem poprawki głosowało 210 posłów (w tym 27 z PiS), wobec 208 głosów przeciwnych.

Z takiego obrotu sprawy najbardziej cieszyli się politycy PSL, dla których był to niewątpliwy sukces. Tym bardziej, że procedura legislacyjna i harmonogram posiedzeń obu izb parlamentu nie sprzyjał dalszemu “grzebaniu” w ustawie. Wiele wskazuje jednak, że radość ta była prawdopodobnie przedwczesna. Jak dowiedział się portal 300Polityka.pl w przyszłą środę (31 lipca) odbędzie się nieplanowane wcześniej posiedzenie Sejmu, na którym posłowie, wespół z senatorami mają naprawić nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej, a także ustawę o tzw. 500+ dla osób niepełnosprawnych, którą Sejm również uchwalił z poprawkami opozycyjnymi.

Senat – który także rozpoczyna się w przyszłą środę – rano będzie musiał przyjąć wspomniane ustawy, tak by o 12:00 mógł zebrać się Sejm – czytamy w artykule na 300Polityka.pl.

Zanim jednak ustawa trafi na salę posiedzeń Senatu, będzie przedmiotem obrad senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Jej posiedzenie wyznaczono na wtorek (30 lipca), na godzinę 19:00. Ustawa wraz z ewentualnymi poprawkami zatwierdzonymi podczas środowego posiedzenia Senatu wróciłaby do Sejmu, i jeszcze tego tego samego dnia zostałaby poddana głosowaniu. Po przegłosowaniu przez Sejm, będzie miała otwartą drogę do Pałacu Prezydenckiego.

WIĘCEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: