Jak bezpiecznie korzystać ze skokochronów? Film instruktażowy KG PSP

Ponad rok temu na placu KP PSP w Kętrzynie doszło do tragicznego w skutkach wypadku podczas ćwiczeń z wykorzystaniem skokochronu. Dziś Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opublikowała na swoim kanale YT film instruktażowy dotyczący korzystania ze skokochronów, który powstał po tej tragedii.

Screen YouTube/KGPSP - Wykorzystanie skokochronów w działaniach ratowniczych

Ponad rok temu na placu KP PSP w Kętrzynie doszło do tragicznego w skutkach wypadku podczas ćwiczeń z wykorzystaniem skokochronu. Dziś Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opublikowała na swoim kanale YT film instruktażowy dotyczący korzystania ze skokochronów, który powstał po tej tragedii.

Film powstał na zlecenie Komendy Głównej PSP, przy współpracy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB w Józefowie oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Oprócz ogólnego przeglądu wykorzystywanych w naszym kraju skokochronów, autorzy pokazali m.in. prawidłowe sprawianie skokochronów, a także zachowanie się urządzenia po oddaniu nań skoku w różnych wariantach. W tej części materiału skoczka imitował manekin zrzucany z wysokości nieco ponad 6 metrów. Zaprezentowano również metodę badania wytrzymałości urządzenia po zrzuceniu ciężaru na różne jego obszary.

Jak czytamy na jednej z plansz zawartych w materiale, w filmie wykorzystano m.in. wnioski wypracowane przez strażacką komisję badającą okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło 14 czerwca ubiegłego roku na placu Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie. Wówczas odbywały się tam wewnętrzne ćwiczenia doskonalące z obsługi skokochronów wykorzystywanych do ewakuacji ludzi z wysokości. W trakcie ćwiczeń strażacy oddawali również skoki, co jest sprzeczne z obowiązującymi ich przepisami oraz instrukcjami producentów. Jeden ze skoków oddanych przez 23-letniego strażaka Macieja Ciunowicza okazał się dla niego tragiczny w skutkach. Obrażenia jakich doznał strażak okazały się śmiertelne. Mężczyzna zmarł miesiąc później w szpitalu.

Po ponad roku od tragicznego wypadku Prokurator Rejonowy w Mrągowie skierował do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia przeciwko Marcinowi L. byłemu już funkcjonariuszowi PSP, a w chwili wypadku dowódcy zmiany w kętrzyńskiej JRG, który kierował feralnymi ćwiczeniami. Mężczyźnie przedstawiono trzy zarzuty.

Jak czytamy w komunikacie olsztyńskiej Prokuratury Okręgowej: Pierwszy dotyczy umyślnego niedopełnienia obowiązku jako funkcjonariusza publicznego i odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i higienę pracy, poprzez dopuszczenie do prowadzenia szkolenia na wysokości wbrew przepisom i bez zapewnienia strażakom biorącym udział w szkoleniu bezpieczeństwa w tym względzie, w wyniku czego jeden z funkcjonariuszy wykonując skok z dach garażu na skokochron doznał szeregu obrażeń, skutkujących śmiercią w dniu 14.07.2018r, a nadto naraził innych funkcjonariuszy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Drugi zarzut dotyczy podżegania pięciu podległych mu strażaków do składania fałszywych zeznań co do rzeczywistych okoliczności wypadku. Czyn ten zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Ostatni zarzut dotyczy złożenia przez wymienionego fałszywych zeznań przed funkcjonariuszem Policji z KPP w Kętrzynie, pomimo uprzedzenia o odpowiedzialności karnej i z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Marcin L. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do dokonania zarzucanych mu przestępstw, kwestionując ustalenia śledztwa.

Ponadto zarzuty składania fałszywych zeznań usłyszało pięciu innych strażaków z podziału bojowego, uczestniczących w ćwiczeniach. W toku śledztwa, za namową przełożonego, wszyscy zeznali, że podczas ćwiczeń nie były oddawane skoki na skokochron.

Proces przeciwko Marcinowi L. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie rozpocznie się w październiku bieżącego roku. Sąd wyznaczył termin pierwszej rozprawy na dzień 2 października. L. będzie odpowiadał z wolnej stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: