Nowe zadania i miliony złotych dla OSP. Projekt ustawy w Sejmie

Nie tylko Państwowa Straż Pożarna, ale również straże ochotnicze będą miały nowe zadania. Kolejny rządowy projekt zmian w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej trafił właśnie do Sejmu.

Archiwum

Nie tylko Państwowa Straż Pożarna, ale również straże ochotnicze będą miały nowe zadania. Kolejny rządowy projekt zmian w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej trafił właśnie do Sejmu.

W środę (10.07) do Sejmu wpłynął, zaakceptowany dzień wcześniej przez Radę Ministrów, rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Proponowane w ustawie zmiany zakładają nadanie zadaniom z zakresu ochrony przeciwpożarowej innym, aniżeli walka z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi zagrożeniami, charakteru przepisów rangi ustawowej. Zadania takie jak:

  1. organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych;
  2. organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  3. upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  4. propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,

przez ochotnicze straże pożarne realizowane są od wielu lat, ale jak zauważają autorzy projektu, jedynie w oparciu o statuty poszczególnych OSP.

Ich publiczna doniosłość domaga się ich unormowania w przepisach rangi ustawowej – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Projekt oprócz podniesienia do rangi ustawowej wymienionych wyżej zadań OSP, reguluje również kwestie związane z finansowaniem ich realizacji. Zgodnie z założeniami projektu działania te byłyby finansowane m.in. ze środków budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego w formie dotacji celowych, a także środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, takie jak stowarzyszenia, fundacje, czy instytucje ubezpieczeniowe. Rozdziałem środków z budżetu państwa zajmować ma się minister spraw wewnętrznych i administracji na podstawie wniosków składanych przez ochotnicze straże pożarne za pośrednictwem komendantów wojewódzkich PSP. Wnioski powinny być uzupełnione o opinię właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) PSP.

Rząd chce, aby projektowane w ustawie o ochronie przeciwpożarowej zmiany weszły dzień po publikacji uchwalonej ustawy w Dzienniku Ustaw. Dzięki temu rząd jeszcze w tym roku mógłby przekazać ochotniczym strażom pożarnym na realizację tych zadań z budżetu państwa 82 miliony złotych. Oznacza to, że na jedną spośród około 16,5 tys. OSP przypadłaby maksymalnie kwota 5 tys. złotych.

Projekt ustawy został skierowany do sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Pierwsze jego czytanie w tejże Komisji planowane jest na środę, 17 lipca br.

1 thought on “Nowe zadania i miliony złotych dla OSP. Projekt ustawy w Sejmie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: