Squad 18 i SOC. Elita z Nowego Yorku

W ostatnim reportażu przenieśliśmy się do popularnej jednostki ,,Ten House”. Tym razem wchodzimy jeszcze głębiej w struktury FDNY. Mowa o Squad 18 oraz Special Operations Command (SOC). Prawdziwi specjaliści w swojej dziedzinie, zaczynając od ratownictwa chemicznego, kończąc na atakach terrorystycznych.

W ostatnim reportażu przenieśliśmy się do popularnej jednostki ,,Ten House". Tym razem wchodzimy jeszcze głębiej w struktury FDNY. Mowa o Squad 18 oraz Special Operations Command (SOC). Prawdziwi specjaliści w swojej dziedzinie, zaczynając od ratownictwa chemicznego, kończąc na atakach terrorystycznych.

Remiza o której dzisiaj będziemy rozmawiać znajduje się na obrzeżach Manhattanu, dokładnie przy ulicy 132 West 10’th St. Budynek wyróżnia jedynie czerwona brama, która przybiera orientalny wygląd. To dopiero za tym znajduje się prawdziwe serce jednostki. W środku zauważymy dwa wozy. Na obydwu widnieje napis ,,Squad 18″, co jest odskocznią od reguły mówiącej, że każdy zastęp posiada inne oznakowanie. W tym przypadku drugi wóz nazywany jest ,,Second Piece” – druga część. Dokładne wyposażenie oraz szczegółowe fotografowanie było zabronione, jednak patrząc na zagrożenie terrorystyczne w NYC – jest to zrozumiałe.

Selekcja do tej jednostki jest bardzo rygorystyczna oraz długotrwała. Strażak musi mieć conajmniej 5 letnie doświadczenie na wozach Engine lub Ladder. Następnie dowódca takiej jednostki wysyła taką osobę na rozmowę do Squad’u. Jeżeli pozytywnie przeszedł ten etap, zaczyna się prawdziwa walka o szacunek. Zgadza się, tutaj liczy się zaufanie kolegów z zastępu. Strażak będzie sukcesywnie zapraszany na szkolenia, gdzie będzie uczył się nowych rzeczy i pokazywał prawdziwe zaangażowanie. Kandydat jest obserwowany przez cały czas, o przyjęciu decyduje każdy członek jednostki.

Zastępy tego typu są odpowiednikami naszych wozów specjalistycznych. W każdej dzielnicy znajduje się jeden zespół Squad oraz jeden Rescue. Pierwszy zastęp różni się od poznanych wcześniej pojazdów ,,Engine”, głównie wyposażeniem oraz zdarzeniami do których zostaje dysponowany. Squad’y wysyłane są do akcji, w których wymagana jest pomoc profesjonalistów. Zaliczamy do tego zdarzenia związane również z CBRN (Chemical Biological Radation Nuclear) oraz każdą inną bronią masowego rażenia. Jednostka brała udział w akcji ratowniczej podczas ataku ,,Weather Underground Townhouse Explosion” oraz ,,1993 WTC Bombing”. Punktem kumulacyjnym był zamach na World Trade Center 11 września 2001 roku. Stąd władze Nowego Yorku zwiększyły możliwości sześciu ,,engine companies” – nasz odpowiednik JRG.

Obecnie Squad 18 rocznie wyjeżda ponad 4000 razy. Obszar ich działań obejmuje północy Manhattan, aż po 86 ulicę, jest to bardzo duży teren. Każdy strażak w tej jednostce jest ,,Emergency Medical Responders” – nasz odpowiednik ratownika. Wyjeżdżają do każdego poważnego zdarzenia związanego z nagłym zagrożeniem życia. Zaliczamy do tego zawały serca, problemy z oddychaniem itd. Pozwala to zwiększyć skuteczność oraz przeżywalność osób poszkodowanych. Karetki pogotowia w NYC odnotowują 1.5 mln interwencji rocznie.

Pewnie zastanawiacie się, o co chodzi ze Special Command Operations ? Nowy York posiada mnóstwo specjalistycznych jednostek. Począwszy od zastępów USAR, poprzez Haz-Mat (SGRChem), kończąc na zastępach odpowiedzialnych za odmrażanie hydrantów tzw ,,Thawing Units”. Większość tych wozów jest obsadzona cały czas, natomiast niektóre z nich tylko podczas odpowiednich pór roku. Wozy ,,Brush” przeznaczone do pożarów lasów i terenów zielonych nie będą działać podczas zimy.

FDNY SOC posiada trzy łodzie ratowniczo-gaśnicze, największa z nich ,,Three Forty Three” (343) nazwana po ilości zmarłych strażaków podczas 9/11. Podobnie jak z powyższymi zastępami, większa ilość łódek jest mobilizowana podczas cieplejszych pór roku. SOC posiada wozy o przeróżnych zastosowaniach. Miasto używa dwóch rodzajów łodzi strażackich: dużej, standardowej łodzi strażackiej i mniejszej jednostki ataku. Duże łodzie, Marines 1, 6 i 9, mają kilka dział pokładowych zdolnych do wypompowywania dużych ilości wody pod wysokim ciśnieniem. Są obsadzeni w pełnym wymiarze godzin i odpowiadają normalnie na wszystkie zdarzenia morskie. Mniejsze, szybsze łodzie szturmowe mogą być obsadzone przez zaledwie 2 strażaków i mają tylko 1 lub 2 działka pokładowe. Marine 1 (inaczej 343) jest głównym statkiem, a Marine 1A – szybką łodzią szturmową. Kiedy Marine 1 otrzyma alarm, członkowie określą, która łódź jest odpowiednia do danego zdarzenia.

Niżej lista dosyć ciekawych zastępów wchodzących w SOC:

  • Mask Servie Unit: Wozy odpowiedzialne za napełnianie, naprawę oraz czyszczenie aparatów ODO podczas dużych akcji gaśniczych.
  • Rehab and Comfort Units (RAC): Wozy pozwalające strażakom odpocząć i zregenerować się podczas długotrwałych akcji ratowniczych.
  • Dewatering Unit: Działając razem z Technical Support Unit, zastępy te biorą udział w akcjach, gdzie wymagane jest usunięcie dużej ilości wody z danego obszaru (powodzie, pęknięte rury).

To tyle w tym artykule, mam nadzieję, że przybliżyłem Wam strukturę działania specjalistycznych zastępów w FDNY. Już niedługo kolejne reportaże, bądźcie czujni!

Autor/Foto: Jan Krystek-Poznań 998-Fotografia Ratownicza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: