Na Ratunek! Czyli Hallelujah po strażacku

Balladę Leonarda Cohena “Hallelujah” znają, a na pewno chociaż raz słyszeli wszyscy. Tym bardziej, że utwór z połowy lat 80′ ubiegłego wieku doczekał się interpretacji wielu innych artystów, czy lepszych lub gorszych przeróbek. Przed tygodniem swoją premierę miał kolejny cover tej piosenki, tym razem w wersji strażackiej, któremu nadano tytuł “Na Ratunek.

screen YouTube/GStudio - Na Ratunek OSP Skomielna Biała

Balladę Leonarda Cohena "Hallelujah" znają, a na pewno chociaż raz słyszeli wszyscy. Tym bardziej, że utwór z połowy lat 80' ubiegłego wieku doczekał się interpretacji wielu innych artystów, czy lepszych lub gorszych przeróbek. Przed tygodniem swoją premierę miał kolejny cover tej piosenki, tym razem w wersji strażackiej, któremu nadano tytuł "Na Ratunek.

Wszystko za sprawą kilku ochotników ze Skomielnej Białej pod Myślenicami w województwie małopolskim. Z pomysłem napisania własnej wersji przeboju wyszedł jeden ze strażaków, Marek Kaciczak. Ten sam, który w zeszłym roku sparodiował jeden z hitów Sławomira – Ty mała znów zarosłaś. Za pomocą nowej kompozycji chce podziękować wszystkim strażakom-ochotnikom za ich ofiarną i trudną służbę. Dlaczego wybór padł na tą właśnie balladę?

Jak wyjaśnia nam jeden z druhów: Chyba każdemu Hallelujah kojarzy się z piosenką emocjonalną, łapiącą za serce. Stąd rozważania nad wyborem właściwej piosenki nie trwały zbyt długo. Autorzy covera zdecydowali się na interpretację w wykonaniu Alexandry Burke. Prace nad tekstem druhowie zaczęli od określenia tytułu covera, czyli “Na Ratunek”, który to świetnie wkomponował się w muzykę. Praca nad tekstem nie jest łatwa, dlatego zanim powstała ostateczna wersja, konieczny był szereg modyfikacji.

Kolejny etap to nagranie studyjne wykonania oraz przygotowanie videoclipu i montaż. Wokal to już dzieło obdarzonej pięknym głosem Natalii Mołocznik.

Od finalnej wersji tekstu do montażu ostatniej sceny teledysku upłynął około miesiąc, lecz warto pod uwagę wziąć fakt, że m.in teledysk został wykonany głównie przez strażaków, którzy zbierali się wieczorami by nagrać poszczególne sceny – mówi nam jeden ze strażaków.

Wszystkie sceny zawarte w videoclipie są zainscenizowane, nie przedstawiają sytuacji z rzeczywistych działań ratowniczo-gaśniczych.

Clip “Na Ratunek” na YouTube już teraz oglądano blisko 17 tys. razy, a liczba wyświetleń rośnie z godziny na godzinę. Z pewnością może powtórzyć sukces poprzedniej przeróbki w wykonaniu skomielniańskich druhów. Już teraz druhowie zapowiadają, że nie jest to ostatni utwór w ich wykonaniu. Kiedy usłyszymy kolejny cover? Na razie nie wiadomo, wszystko zależy od możliwości czasowych. Każdy z zaangażowanych w produkcję druhów pracuje. Jedno jest pewne, gdy ochotnicy ze Skomielnej coś zaplanują, to z pewnością to wykonają. Liczymy, że tak samo będzie w tym przypadku.

Czy Leonard Cohen byłby dumny z tego wykonania “Hallelujah”? Trudno nam powiedzieć, niech każdy oceni sam.

Wokal: Natalia Mołocznik,
Tekst: Marek Kaciczak,
W teledysku wystąpili: Paulina Karwat, Emilia Handzel, Ania Jaromin, Piotr Paś, Paweł Paś, Rafał Bal, Kacper Kaciczak, Tomasz Jaromin, Natalia Mołocznik,
Nagranie oraz montaż: Fabian Gacek,
Piosenka powstała dzięki wsparciu https://www.tencymusic.com i udostępnieniu podkładu muzycznego, wykorzystanego w coverze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: