Miliony złotych z unijnej kasy dla LPR i nowe SOR-y

We środę odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie projektów związanych z ochroną zdrowia w ramach Funduszy Europejskich. Ich łączna wartość to ponad 63 mln złotych.

Ministerstwo Zdrowia

We środę odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie projektów związanych z ochroną zdrowia w ramach Funduszy Europejskich. Ich łączna wartość to ponad 63 mln złotych.

Pieniądze już wkrótce trafią do kilku szpitali i ośrodków medycznych, zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego, a także remonty obiektów, budowę nowych oddziałów szpitalnych.

Wartość projektów, na które umowy zostały zawarte, to ok. 63 mln zł. Ogromna część na wsparcie ratownictwa w postaci utworzenia nowych SOR-ów i na kolejny etap dofinansowania baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – mówił podczas środowej uroczystości w Ministerstwie Zdrowia wiceszef tego resortu Sławomir Gadomski.

Największym beneficjentem w bieżącym roku jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które otrzyma niemal połowę całej puli, to jest blisko 27 milionów złotych. Dzięki funduszom z Programu Infrastruktura i Środowisko możliwa będzie rozbudowa i doposażenie trzech baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) w Warszawie, Szczecinie-Goleniowie i Białymstoku. Całkowita wartość projektów realizowanych przez LPR ma wynieść blisko 27,2 mln złotych.

Dla pacjentów oznaczać to będzie skrócenie czasu dotarcia do specjalistycznych ośrodków leczniczych, poprawę komfortu i bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. W dłuższej perspektywie projekt przyniesie też oszczędności dla budżetu państwa ze względu na obniżenie kosztów leczenia – informuje w swoim komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Niemal 15 mln złotych otrzymały szpitale w Szczytnie i Raciborzu. Dzięki tym środkom w obu placówkach powstaną nowoczesne szpitalne oddziały ratunkowe. Szczytnowska placówka otrzyma na ten cel 6,5 mln złotych, zaś raciborski szpital niemal 8,5 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone zarówno na zrealizowanie prac budowlanych, jak też wyposażenie obu SOR-ów. Łączna wartość obu projektów to ponad 10,3 mln. złotych

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia podpisało umowy na 3,5 miliarda złotych pochodzących z funduszy europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: