Pożar kościoła w Gdańsku.Spaleniu uległo 200 m. kw. dachu

Tuż po godzinie 6:00 w niedzielę gdańscy strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze kościoła świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku. W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyło ponad 30 zastępów straży pożarnej.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku

Tuż po godzinie 6:00 w niedzielę gdańscy strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze kościoła świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku. W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyło ponad 30 zastępów straży pożarnej.

Ogień pojawił się na poddaszu XIV-wiecznej świątyni. Spaleniu uległo ok. 200 metrów kwadratowych dachu. W akcji gaśniczej wykorzystano m.in. pięć drabin mechanicznych i podnośników hydraulicznych. Dzięki wysiłkowi strażaków pożar udało się zlokalizować przed godziną 8:00 rano. W między czasie ratownicy zajmowali się również zabezpieczeniem znajdujących się we wnętrzu świątyni zabytków, w tym ołtarza głównego. Dzieła sztuki zostały przeniesione do nawy głównej kościoła. Strażacy przez cały czas byli przygotowani na ewentualność ich ewakuacji, na szczęście nie było takiej potrzeby.

W chwili wybuchu pożaru kościół był zamknięty, nie było w nim nikogo. Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku: W momencie gdy wybuchł pożar w kościele nie prowadzono prac remontowych. Wiemy, że w świątyni nie było instalacji przeciwpożarowej.

Po zakończeniu działań gaśniczych i rozebraniu spalonego fragmentu konstrukcji dachu obiekt sprawdzono kamerą termowizyjną, a następnie zabezpieczono przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szybka i sprawna akcja strażaków pozwoliła na uratowanie świątyni. Straty są niewielkie, do wnętrza świątyni przedostała się niewielka ilość wody, która nie wyrządziła poważniejszych szkód.

W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyły jednostki PSP z Gdańska, a także OSP Gdańsk-Sobieszewo, OSP Gdańsk-Świbno i z Portowej Straży Pożarnej “FLORIAN”, wspierane przez jednostki z Pruszcza Gdańskiego, Sopotu, Gdyni i Wejherowa. Na miejsce przybyli Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku nadbryg. Tomasz Komoszyński, Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Obecny był również arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, który podziękował strażakom za ocalenie świątyni.

Kościół świętych Piotra i Pawła powstał w 1397 roku jako filia Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Jest jednym z największych kościołów gotyckich w Gdańsku. Od 1622 przez ponad 320 lat był głównym kościołem ewangelików reformowanych w Gdańsku. Od 1945 służy katolikom rzymskim i ormiańskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: