Ćwiczenia “TRIAGE 2019” na budowie S-17 pod Garwolinem [FOTO/VIDEO]

Dziś po południu w Lipówkach koło Garwolina odbyły się wspólne ćwiczenia służb ratowniczych pod kryptonimem “TRIAGE 2019”. Scenariusz ćwiczeń dotyczył wypadku masowego z udziałem kilku różnego rodzaju pojazdów – relacja dzięki uprzejmości portalu WirtualnyGarwolin.pl.

Dziś po południu w Lipówkach koło Garwolina odbyły się wspólne ćwiczenia służb ratowniczych pod kryptonimem "TRIAGE 2019". Scenariusz ćwiczeń dotyczył wypadku masowego z udziałem kilku różnego rodzaju pojazdów - relacja dzięki uprzejmości portalu WirtualnyGarwolin.pl.

Do zdarzenia doszło o godz. 14. W wypadku brały udział samochód ciężarowy, bus i trzy pojazdy osobowe. Poszkodowanych zostało łącznie 21 osób.

Jako pierwsze na miejsce przybywają zastępy z JRG Garwolin. Kierujący Działaniem Ratowniczym podejmuje decyzję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zamkniecie drogi krajowej S17, a w związku z duża liczbą osób poszkodowanych zdarzenie uznaje za masowe. Dysponowane są kolejne siły i środki: SLKw z przyczepą kwatermistrzowska, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Grupa ratownictwa medycznego „Warszawa Medyk” oraz Policja.

Z uwagi na niewystarczające siły i środki na miejscu zdarzenia, spośród ratowników PSP wyznaczony zostaje koordynator działań medycznych, który dokonuje segregacji pierwotnej osób poszkodowanych, która ma na celu wyznaczenie priorytetów leczniczo transportowych, czyli zapewnienie ewakuacji i leczenia poszkodowanych w takiej kolejności, aby uratować jak największą ich liczbę. W trakcie prowadzonego rozpoznania KDR stwierdza, że jedna osoba znajduje się pod samochodem osobowym, który wbił się pod samochód ciężarowy, ponadto dwie osoby nieprzytomne pozostają uwięzione w osobówce. W związku z powyższym zostaje zadysponowana grupy ratownictwa technicznego SGRT z JRG 10 Warszawa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM koordynację działań medycznych przejmuje lekarz systemu, który przekazuje informację o braku dodatkowych karetek pogotowia. Strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonują dostęp i ewakuują kolejne osoby poszkodowane z samochodu dostawczego i pojazdów osobowych oraz udzielają im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Po stwierdzeniu przez lekarza zgonu trzech osób na polecenie prokuratury przy użyciu specjalistycznego sprzętu SGRT następuje wykonanie dostępu i wydobycie zwłok znajdujących się pod samochodem ciężarowym. Ponadto ratownicy wyposażeni w lekkie ubrania chemiczne zabezpieczają wyciek oleju napędowego ze zbiornika przewożonego na samochodzie ciężarowym.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem „Triage 2019” mające na celu doskonalenie zasad współdziałania i koordynacji działań ratowniczych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Garwolinie, specjalistycznych grup ratownictwa technicznego i medycznego, jednostek OSP oraz innych służb podczas zdarzeń masowych w komunikacji drogowej, prowadzonych na budowanej drodze krajowej S17.

mat. pras./opr. i fot. Łukasz Korycki WirtualnyGarwolin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: