Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zbuduje nowe bazy dla śmigłowców

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie miało nowe bazy dla Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Pod koniec kwietnia ruszyły przetargi, w których wyłonieni zostaną wykonawcy nowych siedzib na lotnisku Muchowiec w Katowicach, a także w Osielsku koło Bydgoszczy.

Wizualizacja, Baza w Katowicach / Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie miało nowe bazy dla Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Pod koniec kwietnia ruszyły przetargi, w których wyłonieni zostaną wykonawcy nowych siedzib na lotnisku Muchowiec w Katowicach, a także w Osielsku koło Bydgoszczy.

Budowa nowych baz nie oznacza jednak zwiększenia liczby zespołów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W obu przypadkach chodzi o zmianę lokalizacji już funkcjonujących zespołów. Po wielu latach do Katowic powróci śmigłowiec, który obecnie stacjonuje w Gliwicach. Z kolei do Osielska przeprowadzi się baza z – położonych na drugim końcu Bydgoszczy – Białych Błot.

W ramach obu inwestycji powstaną budynki biurowo-socjalne. W każdym z nich znajdować się będą pomieszczenia socjalne dla załóg, pokój operacyjny, magazyny, serwerownia, sekretariat, pokój kierownika, siłownia, łazienki, a także hangar na śmigłowiec i pomieszczenie warsztatowe. Na terenie baz powstaną też nowe ciągi komunikacyjne i parkingi, stacje tankowania z podziemnymi zbiornikami na paliwo lotnicze, płyty przedhangarowe z miejscem postojowym śmigłowca, przesuwnice z torowiskiem i rampą umożliwiające wprowadzanie i wyprowadzanie śmigłowca z hangaru, strefy końcowego podejścia i startów śmigłowca – FATO. Przewidziano również wykonanie podziemnych zbiorników przeciwpożarowych z odpowiednimi instalacjami, jak również wykonanie oznaczeń, oświetlenia baz i niezbędnych przyłączy. W przypadku bazy pod Bydgoszczą LPR zastrzegło sobie prawo skorzystania z opcji w postaci budowy stacji meteo.

Oferty na wykonanie bazy w Katowicach można składać do 14 maja br. Termin składania ofert na wykonanie bazy w Osielsku upływa 25 maja. W obu przypadkach wszystkie prace związane z budową baz powinny zakończyć się przed upływem 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Obie budowy realizowane są w ramach projektu „Wsparcie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – etap 2” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

To nie jedyne duże inwestycje Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Również w kwietnia ruszył przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego HEMS w Kokotowie koło Wieliczki, gdzie również planowana jest budowa podobnych obiektów. W tym postępowaniu oferty można składać do 31 maja br. Realizację zamówienia podzielono na etapy, w których wykonawca będzie musiał przedstawić zamawiającemu projekt budowlany, a także uzyskać stosowne pozwolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: