Wielkanoc pracowita dla służb

Policjanci i strażacy podsumowali wczoraj tegoroczną Wielkanoc pod względem bezpieczeństwa na drogach i zagrożenia pożarowego.

Fotografia Ratownicza Waldemar Szańkowski

Policjanci i strażacy podsumowali wczoraj tegoroczną Wielkanoc pod względem bezpieczeństwa na drogach i zagrożenia pożarowego.

W wielkanocny poniedziałek zakończyła się trwająca od piątku policyjna akcja “Wielkanoc 2019”, w którejuczestniczyło ok. 5,5 tys. policjantów.  W tych dniach funkcjonariusze prowadzili działania kontrolno-prewencyjne, których celem było zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym. Wczoraj Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przedstawiło wyniki czterodniowej akcji. Niestety mimo szeroko zakrojonych działań nie wszystkie podróże zakończyły się szczęśliwie.

Od Wielkiego Piątku, aż do drugiego dnia Wielkanocy policjanci odnotowali 281 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 38 osób, a rannych zostało 308 osób. Pod tym względem w opinii policjantów najspokojniejsza była wielkanocna niedziela. Tego dnia na polskich drogach doszło do 49 wypadków, w których życie straciło 6 osób, rany odniosło 60 osób. Dla porównania w ubiegłoroczne święta wielkanocne na polskich drogach doszło do 238 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby, a 303 zostały ranne. Do tak tragicznego bilansu Wielkanocy w większości przypadków doprowadziła nadmierna prędkość kierujących.

W ciągu czterech dni świątecznych mundurowi wyeliminowali z ruchu 1450 kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. W tym samym okresie czasu policjanci zatrzymali 494 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym. Od początku roku takich dokumentów zatrzymano już ponad 13,6 tys. Jest to wzrost o ponad 50% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku.

Tegoroczna Wielkanoc to również pracowity okres dla strażaków, którzy od Wielkiej Soboty do wczoraj wyjeżdżali łącznie 5247 razy. W tych dniach PSP odnotowała 3517 pożarów, w których zginęło osiem osób, a 59 zostało rannych, a także 1460 miejscowych zagrożeń i 270 fałszywych alarmów. Najwięcej wyjazdów dotyczyło pożarów traw i lasów.
(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: