Po pożarze Notre Dame. PSP skontroluje budowle sakralne i muzea

W rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformował o poleceniu przeprowadzenia dodatkowych kontroli w zabytkach i muzeach w całej Polsce.

MSWiA

W rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformował o poleceniu przeprowadzenia dodatkowych kontroli w zabytkach i muzeach w całej Polsce.

We wtorek, tuż przed dorocznym spotkaniem przedświątecznym kierownictwa MSWiA z wojewodami i szefami podległych służb Joachim Brudziński polecił wojewodom przeprowadzenie kontroli w zabytkowych budowlach, szczególnie sakralnych oraz muzeach. Kontrole te odbywają się od wczoraj we współpracy z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej oraz wojewódzkimi konserwatorami zabytków, nadzór nad nimi sprawuje Komendant Główny PSP.

Jak podkreśla Brudziński są to kontrole dodatkowe, będą prowadzone pod kątem uświadamiania zarządców kontrolowanych obiektów w zakresie bezpieczeństwa i zagrożenia pożarowego. Tylko w zeszłym roku przeprowadzono ponad 1000 kontroli w tego rodzaju budowlach.

Zdaniem Brudzińskiego największy problem z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi występuje w budowlach sakralnych: (…) dla przykładu: moja archidiecezja szczecińsko-kamieńska to ponad 300 świątyń gotyckich, a nawet romańskich. Diecezja bardzo biedna. Czasami zdarza się tak, że proboszcz, który ma główny kościół – przykład Stargardu – najpiękniejsza katedra gotyku ceglanego w Stargardzie. Ksiądz proboszcz ma dodatkowo ileś kościołów filialnych, w tym kościoły gotyckie. Utrzymanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe dla takich kościołów jest praktycznie niewykonalne z możliwości tacy takich parafian. Ale mamy też południe Polski. Zabytki sakralne drewniane. Kościół, który spłonął 3 lata temu w okolicach Gorlic. Problemów dużo, ale trzeba brać byka za rogi i będziemy tę sprawę na bieżąco kontrolować.

O tym, że z zabezpieczeniem przeciwpożarowym w polskich świątyniach jest źle świadczą chociażby wyniki kontroli, przeprowadzanych w latach poprzednich. Te wyniki nie są optymistyczne. Zdaniem szefa MSWiA: Można powiedzieć nawet o przeszło 80-procentowych realnych zagrożeniach występujących w kościołach.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
(RMF FM)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: