Pożar Notre Dame. Konstrukcja katedry ocalała

Ponad 9 godzin trwała walka paryskich strażaków z pożarem Katedry Notre Dame przy 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris położonej na wyspie Île de la Cité. Zawalił się dach i sięgająca 100 metrów iglica. Strażacy uratowali konstrukcję świątyni i znaczną część relikwii oraz dzieł sztuki zgromadzonych w katedrze.

Ponad 9 godzin trwała walka paryskich strażaków z pożarem Katedry Notre Dame przy 6 Parvis Notre-Dame - Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris położonej na wyspie Île de la Cité. Zawalił się dach i sięgająca 100 metrów iglica. Strażacy uratowali konstrukcję świątyni i znaczną część relikwii oraz dzieł sztuki zgromadzonych w katedrze.

Pożar wybuchł około godziny 18:50. Wszystko prawdopodobnie zaczęło się na strychu, który był w trakcie remontu. Ogień błyskawicznie zajął gigantyczne wykonane z drewna rusztowanie, remontowaną iglicę, przeniósł się również na dach świątyni. Miasto spowite było gęstym dymem. Pierwsi strażacy do akcji ratowniczej włączyli się już po około 6 minutach. Zakorkowane o tej porze dnia ulice Paryża, a także wąskie uliczki w rejonie katedry, jak również brak odpowiednio dużych wysięgników znacznie utrudniały działania ratowniczo-gaśnicze. Po ponad godzinie wątła od ognia iglica nad główną nawą runęła wprost na sklepienie świątyni, powodując jego częściowe zawalenie. Dach świątyni również legł na sklepieniu katedry. Równocześnie z akcją gaśniczą prowadzono ewakuację osób przebywających w katedrze, a także zgromadzonych w niej relikwii i licznych dzieł sztuki.

Z budowli wyniesiono m.in. relikwie korony cierniowej oraz inne relikwie Męki Pańskiej, które przechowywano w nietkniętym przez pożar skarbcu. Wśród nich jest relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który towarzyszył koronacjom królów Polski od Władysława Jagiełły po Jana II Kazimierza. Zachowała się otwarta w grudniu minionego roku polska kaplica. Niestety ogień naruszył słynne rozety i witraże. Zniszczeniu uległy również liczne obrazy, których zdjęcie ze ścian nie było możliwe. Ogień rozprzestrzenił się również na jedną z dwóch głównych wież katedry. Strażakom udało się go stłumić nim wyrządził poważniejsze straty.

Pożar udało się ugasić ok. godziny 4., po dziewięciu godzinach walki. To jednak nie koniec akcji strażaków. Jeszcze przez długie godziny będą zajmować się dogaszaniem zarzewi. Straty w wyniku pożaru są ogromne. W działania ratowniczo-gaśnicze zaangażowanych było blisko 500 strażaków, liczne jednostki sprzętu, w tym drabiny i wysięgniki hydrauliczne, funkcjonariusze policji i inne służby. W czasie akcji lekko ranni zostali strażak oraz dwaj policjanci.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto, video: Paryska Straż Pożarna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: