Strażacy znów skarżą na Suskiego

Miesiąc po tym jak do sieci wyciekł list funkcjonariuszy KG PSP do ministra spraw wewnętrznych i administracji, Joachima Brudzińskiego, światło dzienne ujrzało kolejne pismo do tego adresata. Tym razem autorami są anonimowi oficerowie z jednostek terenowych Państwowej Straży Pożarnej.

Miesiąc po tym jak do sieci wyciekł list funkcjonariuszy KG PSP do ministra spraw wewnętrznych i administracji, Joachima Brudzińskiego, światło dzienne ujrzało kolejne pismo do tego adresata. Tym razem autorami są anonimowi oficerowie z jednostek terenowych Państwowej Straży Pożarnej.

Drugi list otwarty krytykujący funkcjonowanie Państwowej Straży Pożarnej pod kierownictwem gen. brygadiera Leszka Suskiego oraz jego zastępców datowane jest na marzec bieżącego roku. Tym razem autorami są oficerowie PSP, w znacznej mierze kadra kierownicza i dowódcza z komend powiatowych i miejskich oraz wojewódzkich. Oficerowie nie ukrywają, że inspiracją do powstania tego pisma jest poprzedni list, autorstwa byłych i obecnych funkcjonariuszy i pracowników KG PSP. Z przykrością potwierdzają zarzuty w stosunku do kierownictwa PSP, jakie wówczas przedstawiono, a także zauważają, iż problemy w funkcjonowaniu Centrali przekładają się na funkcjonowanie jednostek terenowych.

 – Braki kadrowe w KG powodują, że wiele spraw ciągnie się tygodniami, a uzyskanie jakiejkolwiek merytorycznej informacji graniczy z cudem. Przychylamy się do ich prośby o interwencję, bo rzeczywiście niedługo będzie za późno – czytamy we wstępie pisma.

W dalszej części autorzy przedstawiają szereg zarzutów w stosunku do kierownictwa Komendy Głównej. Leszkowi Suskiemu dostało się m.in. za sposób wydatkowania i rozdzielania środków finansowych na inwestycje, bieżące utrzymanie i remonty obiektów PSP. Ponadto, jak czytamy w liście:

 – Pan gen. Suski dąży do jednoosobowego sterowania strukturami naszej służby. Przy tej ilości komend i funkcjonariuszy jest to po prostu nie możliwe – zwracają uwagę strażacy.

Niżej autorzy wypunktowali pod adresem Suskiego złą współpracę PSP z ochotniczymi strażami pożarniczymi, niejasności związane z finansowaniem PSP, nieprawidłowości przy powołaniach na stanowiska kierownicze i dowódcze w jednostkach PSP oraz konfliktowość samego generała. Jest to już kolejny apel do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Joachima Brudzińskiego z prośbą o interwencję, bo – jak twierdzą oficerowie:

 – Pod rządami Pana Generała Suskiego budowana z takim mozołem wielu pokoleń Państwowa Straż Pożarna chyli się ku upadkowi.

Chociaż adresatem listu jest szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, trafił on również do Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, Komendanta Głównego PSP, Najwyższej Izby Kontroli, strażackich związków zawodowych i redakcji portali Onet i WP.PL oraz redakcji TVN24. Pełna treść listu poniżej.

Poniżej pełna treść listu.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: