Nowe radiowozy wielkopolskiej policji

Różnego rodzaju radiowozy dla służby prewencyjnej, ruchu drogowego i pojazd do przewozu materiałów wybuchowych. Taki sprzęt już niebawem trafi do wielkopolskich policjantów. Ich prezentacja odbyła się w czwartek.

KWP Poznań

Różnego rodzaju radiowozy dla służby prewencyjnej, ruchu drogowego i pojazd do przewozu materiałów wybuchowych. Taki sprzęt już niebawem trafi do wielkopolskich policjantów. Ich prezentacja odbyła się w czwartek.

Na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się w czwartek (4.04) prezentacja nowych radiowozów, które w najbliższym czasie trafią do naszych jednostek policyjnych na terenie województwa. W prezentacji uczestniczył m.in. insp. Konrad Chmielewski, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Automatyczne skrzynie biegów, niestandardowe wyposażenie, duża moc silnika to atuty najnowszych radiowozów. Nowoczesne pojazdy już trafiają do szesnastu komend miejskich i powiatowych. Pojazdy zostały zakupione z bieżącego budżetu Policji.

Wśród nowych policyjnych pojazdów zakupionych z budżetu Policji, które będzie można zobaczyć na wielkopolskich drogach, znalazły się bardzo ciekawe pojazdy. Wśród nich radiowozy idealne dla służby prewencyjnej marki Volkswagen Caddy, typu kombivan. Radiowozy te pochodzą z pierwszej partii pojazdów tego rodzaju.

 – Ich wybór był poprzedzony długotrwałym dialogiem technicznym. W tych przygotowaniach oraz w komisji przetargowej wziął udział przedstawiciel KWP w Poznaniu. Wewnątrz kombivanów znajdują się wygodne fotele dla czterech policjantów. Dodatkowo w części „C” został zainstalowany izolowany przedział dla osoby zatrzymanej. Nowością w tej grupie radiowozów są automatyczne skrzynie biegów DSG oraz dynamiczne benzynowe silniki. Prezentowane auta służyć będą policjantom z Ostrowa Wielkopolskiego i Gniezna – informuje wielkopolska Policja.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznań będą mieli do dyspozycji opla astrę z bardzo mocnym silnikiem o mocy 200 KM i automatyczną skrzynią biegów. Wykorzystywany będzie m.in. w działaniach pościgowych. Ich koledzy z Leszna i Ostrowa Wielkopolskiego natomiast dostaną Fordy Transity Custom z pełnym wyposażeniem Ambulansu Pogotowia Ruchu Drogowego. Samochody będą wykorzystywane głównie do obsługi kolizji i wypadków drogowych. Na wyposażeniu takich aut znajduje się pakiet lamp LED do oświetlania miejsca wypadku wraz z baterią dodatkowych akumulatorów, a także komputery z drukarkami, aparat fotograficzny, zestaw znaków, urządzenia pomiarowe, parawany i inne drobiazgi.

Największą grupę prezentowanych radiowozów stanowią Volkswageny T6. Są to furgony patrolowe, których poznańska KWP zakupiła 150 szt. dla jednostek z całej Polski. Z tej puli 12 szt. trafi do komend powiatowych w Czarnkowie, Grodzisku Wielkopolskim, Kościanie, Krotoszynie, Międzychodzie, Obornikach, Ostrzeszowie, Pleszewie, Słupcy, Śremie, Turku oraz Wągrowcu.

Zdecydowanie najciekawszym nabytkiem dla poznańskich policjantów jest jednak ciężarowy MAN. Na jego wyposażeniu znajduje się unikatowy i specjalistyczny pojemnik do przewozu materiałów wybuchowych. Pojazd, którego wartość sięga blisko 3 milionów złotych, trafił do Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu.

Pierwsze spośród wymienionych wyżej radiowozów już wyjechały w teren.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto: KWP Poznań

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: