Blokował przejazd karetce, został nagrany [Video]

Wczoraj na naszą skrzynkę otrzymaliśmy nagranie z jednej z ulic Wrocławia, na którym uwieczniono swego rodzaju wyścig taksówkarza z jadącą na sygnale karetką transportową.

Wczoraj na naszą skrzynkę otrzymaliśmy nagranie z jednej z ulic Wrocławia, na którym uwieczniono swego rodzaju wyścig taksówkarza z jadącą na sygnale karetką transportową.

W transporcie medycznym, podobnie jak w ratownictwie, najważniejszym czynnikiem jest czas. Zarówno czas dojazdu do miejsca zdarzenia, czy też przekazania pacjenta do odpowiedniej placówki. Mogłoby się wydawać, że każdy z nas ma tego świadomość, gdyby nie nagranie, które wczoraj otrzymaliśmy na naszą skrzynkę. Załoga karetki uwieczniła na nim fragment przejazdu ulicami Wrocławia. Tym razem, głównym bohaterem filmu jest taksówkarz jednej z tutejszych korporacji.

Sytuacja miała miejsce przed tygodniem. Zespół transportowy jednego z wrocławskich szpitali dostał zlecenie wykonania transportu pacjenta do innej placówki, w celu wykonania badań. W drodze powrotnej z pacjentem, jadąc z włączonymi sygnałami, na ulicy Traugutta przejazd ambulansowi utrudniała poruszająca się przed nim taksówka. Kierowca auta, mając taką możliwość, nie przepuścił karetki, a w pewnym momencie nawet przyhamował tuż przed ambulansem.

Jaka była motywacja taksówkarza? Tego póki co nie wiadomo. Jednak wiele wskazuje na to, że najprawdopodobniej będzie musiał wytłumaczyć się ze swojego postępowania, bowiem sprawa została zgłoszona w jednym z wrocławskich komisariatów.

W tym miejscu warto przypomnieć, że artykuł 9. prawa o ruchu drogowym zobowiązuje każdego uczestnika ruchu do ułatwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Za utrudnianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Co również istotne, w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym zabronione jest wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych w terenie zabudowanym. Takie zachowanie utrudnia przejazd, ale też zwiększa ryzyko wypadku. Jest to również zagrożone mandatem do 300 złotych.

Do sprawy będziemy wracać.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto, Video: nadesłane

1 thought on “Blokował przejazd karetce, został nagrany [Video]

  1. Bywa że kierowca ma włączone radio, czy inne granie muzyki, i poprostu niesłyszy sygnałów alarmowych, można było zauważyć taki temat.
    Na prostej drodze, na polu, sygnał jest słyszalny z tyłu: 80/h – 20 m, 100/h – 10m, z przodu w momencie wymijania, tak to wygląda realnie. W mieście echo głosu odbija się od budynków, i można być zdezorientiwanym na 100% w takiej sytuacji.
    Sygnał powinien być podawany na smartfony, telefony, nawigacje, itp. – o policjantach z radarem można, a o poj. alarmowych nieda się? – conajmniej dziwaczne.m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: