Wybuch i pożar tuż obok siedziby PSP w Żarach

Najpierw usłyszeli wybuch, chwilę później dostali zgłoszenie o pożarze w sąsiadującym z Komendą zakładzie.

Wczoraj, tuż przed południem strażacy pełniący służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Żarach usłyszeli potężny wybuch. Chwilę później zadzwonił telefon. Jak się okazało, na terenie sąsiadującego z komendą zakładu doszło do groźnego pożaru.

O godzinie 11:50 we wtorek (19.03) strażacy z Komendy w Żarach zostali powiadomieni o pożarze do jakiego doszło w sąsiadującym z jednostką zakładzie zajmującym się produkcją paneli podłogowych, płyt meblowych i osb. Dyżurny SKKP skierował na miejsce trzy zastępy z JRG oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych ze Złotnika, Sieniawy Żarskiej, Żar-Kunic oraz Bieniowa.

Jak się okazało ogień pojawił się w dwóch silosach filtra pyłów drzewnych. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru i obronie instalacji filtrów nie objętych pożarem. Do pomocy zadysponowany został zastęp PSP z nieodległego Żagania oraz samochód z zapasowymi butlami i aparatami powietrznymi z Ośrodka Szkolenia KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

 – Strażacy działania gaśnicze prowadzili podając pianę i wodę ze stanowisk gaśniczych z poziomu terenu, z podnośnika hydraulicznego oraz pomostów technologicznych. Z użyciem wody schładzano sąsiadujące z pożarem silosy filtrów – wyjaśnia  bryg. Paweł Hryniewicz, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żarach.

W działaniach gaśniczych wykorzystano m.in. pianę gaśniczą sprężoną, która w ocenie bryg. Hryniewicza sprawdziła się doskonale.

Na miejscu akcji zorganizowany został sztab Komendanta Powiatowego PSP w Żarach, obecny był również Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Akcja gaśnicza trwała 6 godzin, uczestniczyło w niej 39 strażaków. Działania prowadzono w dużym zadymieniu i zapyleniu. W wyniku zdarzenia na szczęście nikt nie został poszkodowany.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto: KP PSP Żary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: