Ochotnicza Straż Pożarna w Aleksandrowie Łódzkim Najczęściej interweniująca jednostka w województwie łódzkim

Nieprzerwanie od momentu założenia Ochotniczej Straży Ogniowej w Aleksandrowie Łódzkim w roku 1903, można zauważyć ogromną chęć rozwoju tamtejszej jednostki oraz strażaków.

Nieprzerwanie od momentu założenia Ochotniczej Straży Ogniowej w Aleksandrowie Łódzkim w roku 1903, można zauważyć ogromną chęć rozwoju tamtejszej jednostki oraz strażaków.

Nie trudno zauważyć, że Aleksandrowscy strażacy z pełnym zaangażowaniem podejmują każde wezwanie nie patrząc ma jego rodzaj, czas czy miejsce. Jednostka w ciągu roku bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych przeszło 500 razy, nie zawsze są to wezwania do pożarów. Dominują wypadki komunikacyjne, kolizje bądź też inne miejscowe zagrożenia. Dobrym przykładem działalności OSP mogą być zeszłoroczne sierpniowe wichury, które nawiedziły Polskę, gdzie ochotnicy z Aleksandrowowa Łódzkiego przez kilka długich dni usuwali wiatrołomy, tym samym poświęcając swój czas i pracę zawodową a nawet życie prywatne.
 
Podczas spotkania ze strażakami zapytaliśmy ich jaka była najcięższa akcja, w której brali udział. Wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli, że angażującym wezwaniem była akcja gaśnicza składowiska odpadów w Zgierzu, gdzie członkowie aleksandrowskiej jednostki również nie zawiedli, i na składowisku spędzili całe 6 dni. Wówczas, w jednostce wprowadzony został także system zmianowy, tak aby wóz gaśniczy biorący udział w akcji miał w dzień i w nocy pełną obsadę osobową.
 
Jednostka jest bardzo zmotywowana do podejmowania nowych wyzwań z zakresu rozwoju zawodowego, charakteryzuje się ona również otwartością na nowe innowacje – nie tylko tych, które obejmują tematykę szeroko rozumianego pożarnictwa. Na obecną chwilę jednostkę tworzy około 100 członków, w tym 6 honorowych, 35 członów orkiestry dętej i 5 etatowych kierowców dyżurnych. Na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie członkostwem w aleksandrowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Niewątpliwym czynnikiem zwiększającym zainteresowanie jest aktywny udział w wielu lokalnych przedsięwzięciach tj.: pikniki szkolne, festyny gminne, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy organizacja akcji “Dni otwartej remizy” skierowanej do najmłodszych mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego – opowiada st. str. Piotr Makowski, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Łódzkim.
Istotnym elementem który wyróżnia aleksandrowską jednostkę na tle innych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jest system alarmowania strażaków-ratowników, bowiem od około 15 lat informacje o zdarzeniach są przekazywane na pagery i dodatkowo wiadomością SMS, co znaczy że dźwięk syreny alarmowej w  Aleksandrowie Łódzkim to rzadkość. Brak słyszalnego dźwięku syreny pozytywnie wpływa na komfort mieszkańców – opowiadają strażacy. Kolejną rzeczą wyróżniającą Aleksandrowską jednostkę jest od wielu lat funkcjonujący punkt alarmowy z obsadą jednego kierowcy dyżurnego. Kierowcy pracują w systemie zmianowym, co ma ogromny wpływ na bardzo wysoki poziom gotowości bojowej. Ciekawym przykładem gotowości bojowej może być ostatnia kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszów Państwowej Straży Pożarnej, wówczas wykazała czas wyjazdu mieszczący się w granicach niecałych trzech minutach od momentu zaalarmowania. Co najmniej raz w tygodniu organizowane są zbiórki szkoleniowe podziału bojowego, na których odbywają się w miarę możliwości ćwiczenia obiektowe, często także z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Strażacy stale podnoszą swoje umiejętności również na warsztatach organizowanych na terenie całej Polski. Ciągłe doskonalenie zawodowe ma swoje odbicie w działaniach bojowych.
 
W OSP Aleksandrów Łódzki dużą wagę przywiązuje się do działalności charytatywnej, czego flagowym przykładem  jest 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na który druhowie przekazali własnoręcznie odrestaurowaną prądownicę i odnowiony hełm strażacki z lat 50-tych. Ważnym składnikiem sukcesu OSP Aleksandrów Łódzki jest otwartość na wszelkie możliwości dotyczące edukacji najmłodszych, jak również dorosłych. Strażacy nie tylko cyklicznie prowadzą prelekcje w szkołach, ale także zapraszają do swojej remizy, prezentując na czym polega praca strażaka oraz uczą istotnych rzeczy z zakresu wiedzy przeciw pożarowej i pierwszej pomocy. Zdarza się również że w okresie letnim organizowane są pokazy strażackie, podczas których omawiane są częste zagrożenia wynikające z codziennego życia.
 
Młodsi druhowie idący z biegiem czasu, sprawnie informują lokalną społeczność za pomocą mediów społecznościowych o zagrożeniach m.in. meteorologicznych i zdają relację z prowadzonych akcji. Co więcej starsi pożarnicy, przywiązują dużą uwagę do historii aleksandrowskiej straży, a jest to kluczowe przy dbaniu o tradycję miejsca i strażacką rodzinę, a gdy już o pokoleniach mowa, warto wtrącić o wychowywaniu się w remizie całych strażackich pokoleń i budowaniu zażyłych relacji. 
Jasną rolą straży pożarnych jest czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców i niesienie pomocy w sytuacjach zagrożenia. Aleksandrowska jednostka nie samymi akcjami bojowymi stoi, bowiem flagowym podmiotem tejże jednostki jest orkiestra dęta istniejąca przy jednostce od 1909 roku, która podobnie jak podział bojowy, odnosi wiele sukcesów. Orkiestra czynnie i regularnie angażuje się w życie kulturalne nie tylko na terenie gminy, ale również na arenie ogólnopolskiej. Tradycyjnie koncertują podczas uroczystości państwowych i miejskich. Od kilku lat orkiestra jest laureatem wielu prestiżowych nagród.
 
Aleksandrowscy strażacy nieustannie prowadzą działania mające na celu jeszcze bardziej profesjonalny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Głównym czynnikiem rozwoju jest inwestycja w coraz nowocześniejsze wyposażenie i dodatkowe szkolenia. Efektem udanej współpracy z lokalnymi władzami był zakup kamery termowizyjnej, nowe środki ochrony osobistej, czy nowy sprzęt medyczny. Naturalnie istnieją innowacje, które warto wprowadzać w życie, jednak obecny poziom reprezentowany przez OSP Aleksandrów Łódzki pozycjonuje tą jednostkę w ogólnopolskiej czołówce. Od 115 lat i przez kolejne długie lata zapał aleksandrowskich druhów, strażackim toastem „…nigdy nie zagaśnie!”.
 
Tekst: st. str. Piotr Makowski, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Łódzkim, współpraca Mateusz Giemza
Foto: Mateusz Giemza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: