Zrzutka na nowy wóz dla OSP Przytoczno

Ochotnicza Straż Pożarna w Przytocznie, na Lubelszczyźnie zorganizowała zbiórkę pieniędzy na zakup nowego samochodu pożarniczego dla swojej jednostki. Zbiórka prowadzona jest za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl.

Ochotnicza Straż Pożarna w Przytocznie, na Lubelszczyźnie zorganizowała zbiórkę pieniędzy na zakup nowego samochodu pożarniczego dla swojej jednostki. Zbiórka prowadzona jest za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl.

OSP w Przytocznie powstała 94 lata temu. W 2015 roku została włączona do KSRG. Jednostka w ciągu roku notuje najwięcej interwencji, na terenie swojej gminy Jeziorzany. Plasuje się również w czołówce powiatu lubartowskiego. Formalnie jest jednostką typu S-3. Na wyposażeniu jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy STAR, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy JELCZ oraz lekki Ford Transit. W rzeczywistości strażacy mogą w pełni polegać tylko na fordzie. Sęk w tym, że jest to samochód przystosowany wyłącznie do obsługi miejscowych zagrożeń, w szczególności związanych ze zdarzeniami na drogach. Posiada 200-litrowy zbiornik wodny, który w przypadku działań gaśniczych jest nieprzydatny. Z kolei samochody gaśnicze, ze względu na swój wiek i stopień eksploatacji coraz częściej zawodzą.

Receptą na taki stan rzeczy miał być zakup nowego średniego samochodu bojowego. Pod koniec ubiegłego roku władze Gminy Jeziorzany zdecydowały o zabezpieczeniu w budżecie na 2019 rok kwoty 200 tys. złotych, stanowiącą wkład własny na zakup tego pojazdu. Pozostałą kwotę druhowie musieli znaleźć w innych źródłach. Ową kwotę zapisano w rezerwie budżetowej. Takie rozwiązanie pozwalało przeznaczyć te pieniądze na inne zadanie, gdyby strażakom nie udało się pozyskać dofinansowań. Wszystko było dobrze, do październikowych wyborów samorządowych, które przyniosły spore zmiany we władzach Gminy Jeziorzany. Jak się później okazało niezbyt dobre zmiany dla OSP Przytoczno. Otóż wraz z początkiem 2019 roku druhowie rozpoczęli poszukiwanie dodatkowych środków na zakup samochodu. Gdzie by nie zapukali, wszędzie słyszeli pytanie o wkład własny.

Jakież było ich zdziwienie gdy okazało się, że zapisane przez poprzednią władzę środki wyparowały, a właściwie zostały przesunięte na realizację innych zadań. Marnym pocieszeniem była propozycja generalnego remontu silnika w ponad 30-letnim starze. Wobec takiej postawy władz, druhowie mieli do wyboru albo odłożyć marzenia o nowym samochodzie na półkę, albo szukać pomocy gdzie indziej. Stąd właśnie pomysł uruchomienia zrzutki, z której OSP pokryje własny wkład na zakup samochodu.

Wpłat można dokonywać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl W ten sposób druhowie chcą zebrać 50 tys. złotych, obecnie na ich koncie jest nieco ponad 1 tys. złotych. Co prawda zrzutka nie ma określonego terminu zakończenia, jednakże im wcześniej uda się zebrać zakładaną kwotę, tym szybciej ochotnicy będą mogli podjąć dalsze starania o pozyskanie dofinansowania tak bardzo potrzebnego wozu. Zachęcamy do wsparcia projektu. Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać na stronie zrzutki.

Zakup samochodu można również wesprzeć poprzez odpis 1% podatku dochodowego w PIT.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto: materiały jednostki

1 thought on “Zrzutka na nowy wóz dla OSP Przytoczno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: