“Nowe PSL” – Kontrowersyjny wpis senatora PiS

Sztandar w tęczowych barwach i napis “LGBT” na fasadzie remizy. Grafika, którą opublikował senator PiS Jarosław Rusiecki wywołała burzę wśród strażaków na portalach społecznościowych

Sztandar w tęczowych barwach i napis "LGBT" na fasadzie remizy. Grafika, którą opublikował senator PiS Jarosław Rusiecki wywołała burzę wśród strażaków na portalach społecznościowych

Grafika przedstawiająca dwóch ochotników, z których jeden dzierży sztandar w tęczowych barwach ruchu LGBT, a drugi figurkę Świętego Floriana, nad nimi napis “LGBT” na fasadzie strażnicy, wszystko podpisane “Nowe PSL”. W ten oto sposób senator PiS Jarosław Rusiecki odniósł się w niedzielę (24.02) na swoim profilu facebookowym do przystąpienia Polskiego Stronnictwa Ludowego do Koalicji Europejskiej, zrzeszającej takie ugrupowania polityczne jak: Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesna, Partia Zieloni, które pod wspólnym szyldem wystartują w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to również nawiązanie do popularnego wśród sympatyzujących z PiS internetowych komentatorów hasła “Koła LGBT w każdej remizie”. Posłużył się przy tym przeróbką fotografii przedstawiającej członków OSP Szerenosy na Białostocczyźnie, opublikowanej w 2003 roku na portalu Gazety Współczesnej.

Chodziło oczywiście o polityków PSL zasiadających we władzach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i wynikających z tego faktu relacji między tą partią polityczną a ochotniczymi strażami pożarnymi.

Komentarz tej treści wywołał burzę na strażackich forach dyskusyjnych. Wielu druhów poczuło się urażonych, a nawet obrażonych. Wielu z nich zarzuciło Rusieckiemu m.in. znieważenie sztandaru i patrona strażaków Świętego Floriana, czy też bezprawne wykorzystanie wizerunków strażaków OSP Szerenosy. Do sprawy odnieśli się również politycy PSL, w tym lider świętokrzyskich struktur ugrupowania Adam Jarubas:

  – Pogarda i Strach. Te dwa uczucia najwyraźniej zawładnęły Senatorem Rusieckim, który w obrazowy sposób był łaskaw skomentować powstanie koalicji partii, która ma duże szanse pokonać PiS w najbliższych wyborach. Naśmiewając się ze strażaków z OSP zamieszczając w ich rękach tęczową flagę wykazał się żenującym brakiem klasy i honoru. Jak Pan Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera. A do strażaków po głosy zaraz pojedzie. Obłuda. Chwała strażakom – napisał na facebookowym profilu wiceprezes PSL i były marszałek województwa świętokrzyskiego.

Po dłuższej refleksji senator Jarosław Rusiecki wycofał kontrowersyjny wpis oraz zamieścił kolejny, w którym zakomunikował, że:

 – Nie było moim zamiarem obrażanie strażaków z OSP, ale jeśli ktoś poczuł się urażony to przepraszam.

To jednak nie uspokoiło nastrojów wśród komentujących zdarzenie.

AKTUALIZACJA: (25.02, godzina 8:50)

Do sprawy wpisu senatora Jarosława Rusieckiego odniósł się również Związek OSP RP. Jak poinformowała nas Rzecznik Prasowy ZOSP RP Nina Mirgos-Kilanowska: Sytuacja została wychwycona natychmiastowo i nie pozostała bez reakcji. W dniu wczorajszym (niedziela 24.02), w godzinach popołudniowych, Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak zapowiedział, że złoży oficjalną skargę do marszałka Senatu.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl

1 thought on ““Nowe PSL” – Kontrowersyjny wpis senatora PiS

 1. Gdyby ktoś obraził z parti to od razu prokuratura i szybki wyrok ale że z part w której jest prokuratur generalny minister sprawiedliwości
  To już nie

  Ten człowiek bo nie uznaje go jako senatora
  1. Znieważenie sztandaru
  2. Uczuć religijnych
  3. Bez prawne użycie zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: