Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 Lutego w całej Unii Europejskiej obchodzony jest jako Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W Polsce główne obchody, w których uczestniczył minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński odbyły się w Radomiu, gdzie funkcjonuje największe w kraju CPR.

W siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Radomiu, gdzie mieści się również największe w kraju Centrum Powiadamiania Ratunkowego odbyły się dziś główne obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w Polsce. W uroczystości uczestniczył m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

W waszych rękach niejednokrotnie spoczywa zdrowie, a nawet życie naszych rodaków. Dzięki waszej natychmiastowej reakcji i pomocy niejedno ludzkie życie zostało uratowane – przypomniał w swoim wystąpieniu szef MSWiA, a jednocześnie podziękował pracownikom Centrów – za to ciche i skromne, ale prawdziwe bohaterstwo.

Ważnym elementem obchodów było wręczenie wyróżnień 34 operatorom centrów powiadamiania ratunkowego z całego kraju, za szczególne zaangażowanie i odpowiedzialność w wypełnianiu swoich obowiązków.

Aktualnie system powiadamiania ratunkowego w Polsce tworzy siedemnaście (po jednym na każde województwo oraz odrębny CPR dla Warszawy), podległych wojewodom, Centrów Powiadamiania Ratunkowego i ponad 1200 operatorów. To oni, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, obsługują wszystkie połączenia telefoniczne na numer alarmowy 112, a od zeszłego roku również numer alarmowy Policji – 997. Następnie zgłoszenia są przekazywane elektronicznie dyspozytorom poszczególnych służb ratunkowych, a w przypadku ratownictwa medycznego rozmowa jest przełączana do właściwej dyspozytorni pogotowia ratunkowego. Jak podaje MSWiA tylko w zeszłym roku operatorzy numeru alarmowego przyjęli ponad 20 milionów zgłoszeń. Zmorą operatorów nadal są fałszywe lub nieuzasadnione zgłoszenia. W ubiegłym roku stanowiły one 42% wszystkich połączeń.

Przed nami olbrzymie wyzwanie i gorąca prośba do wychowawców, nauczycieli i rodziców. Rozmawiajmy z dziećmi, edukujmy młodzież, ale i dorosłych na temat znaczenia numeru 112. Przestrzegajmy przed traktowaniem numeru alarmowego jako okazji do żartów. Musimy nad tym pracować, by liczba fałszywych zgłoszeń z każdym rokiem malała – zaapelował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Mówiąc o systemie powiadamiania ratunkowego, należy wspomnieć również o udogodnieniach dla osób głuchych i niedosłyszących. Z myślą o nich powstała aplikacja Alarm112.  Ma ona umożliwić im skuteczną komunikację z operatorami numerów alarmowych w CPR. Pozwoli również na wysyłanie wiadomości z prośbą o pomoc w przypadkach, gdy zgłaszający nie jest w stanie – z różnych powodów – wykonać połączenia głosowego. Warto również wspomnieć o akcji oznakowania przejazdów kolejowych, którą MSWiA przeprowadziło w ubiegłym roku wspólnie z PKP PLK. Ponad 14 tys. przejazdów kolejowych w całym kraju oznakowano specjalnymi naklejkami, które w razie zagrożenia na przejeździe kolejowym umożliwią operatorom CPR i Ekspozytur Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym szybką lokalizację miejsca zdarzenia oraz zatrzymanie ruchu pociągów.

Minister Joachim Brudziński przypomniał w Radomiu, że już w tym roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa wprowadzająca m.in. gradację wynagrodzeń na stanowiskach w CPR, a także możliwości rozwoju oraz awansu zawodowego operatorów.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: