Nowy GCBA w OSP Wiartel

W połowie stycznia br. Ochotnicza Straż Pożarna w Wiartlu koło Pisza odebrała fabrycznie nowy, ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy GCBA 8/50 zabudowany na trzyosiowym podwoziu SCANIA P410 z napędem 6×6. Samochód kosztował ponad 1 200 tys. złotych.

W połowie stycznia br. Ochotnicza Straż Pożarna w Wiartlu koło Pisza odebrała fabrycznie nowy, ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy GCBA 8/50 zabudowany na trzyosiowym podwoziu SCANIA P410 z napędem 6x6. Samochód kosztował ponad 1 200 tys. złotych.

15 stycznia br. OSP Wiartel w gminie Pisz przybył nowy wóz ratowniczo-gaśniczy typu GCBA 8/50. Wóz został zabudowany na podwoziu SCANIA P410 z napędem 6×6 i automatyczną skrzynią biegów przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska-Białej. Samochód wyposażony jest w zbiornik na wodę o poj. 8300 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 840 litrów, zwijadło linii szybkiego natarcia, instalację sześciu zraszaczy podwoziowych, zamontowane na dachu zabudowy działko wodno-pianowe, autopompę o wydajności nominalnej 5000 litrów, a także wciągarkę elektryczną i rozkładany pneumatycznie maszt oświetleniowy. Zabudowę wykonano z materiałów kompozytowych.

Ponadto samochód wyposażono w armaturę wodno-pianową, agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający, miernik wielogazowy, pilarkę do drewna, przecinarkę do stali i betonu, sprzęt burzący i pionierski, a także zestaw ratowniczy PSP-R1.  Samochód w jednostce zastąpił leciwego Jelcza 004 (GCBA 6/32), kosztował 1.227.540,00zł. Na jego zakup pozyskano środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w kwocie 350.000,00 zł, od  Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w kwocie 60.000,00zł i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kwocie 50.000,00 zł; łącznie 460.000,00 zł. Pozostała część, tj. 767 54o tys. pochodziła z budżetu Gminy Pisz.

Warto podkreślić, że Gmina Pisz jest największą obszarowo gminą w całej Polsce. W jej skład wchodzi 18-tysięczne miasto i 43 sołectwa. Znaczną część jej powierzchni zajmuje Puszcza Piska, z bardzo trudnymi dojazdami do potencjalnych ognisk pożarów lub miejsc innych zagrożeń, gdzie szybki dojazd i dostarczenie dużych ilości środków gaśniczych jest niezwykle istotne. Ponadto na tym terenie funkcjonują liczne zakłady przemysłu drzewnego, gdzie również nie trudno o pożar.

OSP działająca w położonym w samym centrum Puszczy Piskiej Wiartlu, liczy 38 druhów uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, spośród nich 15 ukończyło kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. OSP Wiartel jest najbliżej zlokalizowaną jednostką od Komendy Powiatowej PSP w Piszu i miasta Pisz.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto: Marek Truszkowski/Tygodnik Piski

1 thought on “Nowy GCBA w OSP Wiartel

  1. Piękny wóz !!! Oby Wam służył jak najdłużej 🙂 Cieszę się że nasz rodzimy producent udostępnia takie sprzęty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: