Kolejne “chemiki” dla PSP

5 nowych samochodów ratownictwa chemicznego zakupionych w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” trafi w przyszłym roku do jednostek Państwowej Straży Pożarnej

Pięć średnich samochodów ratownictwa chemicznego wkrótce trafi do Państwowej Straży Pożarnej. Przetarg na zakup wozów ogłosiła w ubiegł piątek Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 5 sztuk średnich samochodów ratownictwa chemicznego. Pojazdy będą zabudowane na podwoziach wyprodukowanych nie wcześniej jak w 2019 roku, z napędem minimum 4×2, wyposażonym w silnik wysokoprężny o mocy min. 250 kW, spełniający normę emisji spalin min. EURO 6, a także z automatyczną skrzynią biegów oraz kabiną pojazdu przystosowaną do przewozu co najmniej dwóch osób.

Zabudowa pożarnicza ma być wykonana w systemie segmentowym żaluzjowo-skrytkowym z materiałów odpornych na korozję. Boczne skrytki sprzętowe będą zamykane żaluzjami, zaś tylna dwuczęściową klapą odchylaną do góry i w dół. Do górnej klapy tylnej montowany będzie namiot (firany) pełniący rolę dodatkowego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi z możliwością zakotwiczenia do podłoża.

Na stałe w samochodach zamontowane będą m.in.:

  • maszt oświetleniowy wysuwany automatycznie na wysokość min. 6 metrów od podłoża, z 4 najaśnicami LED o łącznej min, wielkości strumienia świetlnego reflektorów 80 000 Im,
  • generator prądu 3×230/400V/50Hz, o mocy znamionowej min. 20 KVA.

Samochody kupowane są wraz ze specjalistycznym wyposażeniem, w tym: wyposażenie indywidualne i środki ochrony indywidualnej; pompy ratownictwa chemicznego wraz z armaturą i osprzętem; narzędzia ratownicze, pomocnicze i osprzęt dla straży pożarnej; podręczny sprzęt gaśniczy; różnego rodzaju sorbenty i neutralizatory; sprzęt oświetleniowy, sygnalizacyjny i łączności oraz sprzęt ratownictwa medycznego i osprzęt pomocniczy. Szczegółowy wykaz wyposażenia został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Firmy zainteresowane realizacją zamówienia mają czas na składanie ofert do 13 marca br. do godziny 12:00. Odbiorcami i użytkownikami pojazdów będą:

  • KW PSP w Lublinie: KM PSP Biała Podlaska, KM PSP Zamość,
  • KW PSP w Krakowie: KM PSP Nowy Sącz, KP PSP Nowy Targ,
  • KW PSP w Warszawie: KM PSP Ostrołęka

Odbiory samochodów zaplanowano na marzec przyszłego roku. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi nieco ponad 10 milionów złotych brutto. Zakup realizowany jest w ramach projektu pn.: „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto: Paweł Bednarczyk – Fotografia Ratownicza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: