Pożar składowiska opon pod Lubartowem

Akcja straży pożarnej potrwa co najmniej do rana.

Od blisko 20 godzin strażacy z województwa lubelskiego walczą z pożarem składowiska opon przy Wytwórni Mas Bitumicznych i Emulsji Asfaltowych w Sernikach koło Lubartowa. Na miejsce skierowano kilkadziesiąt zastępów PSP i OSP.

Ogień na hałdzie zużytych opon zauważono około godziny 1:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek (3/4.02). Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy JRG KP PSP Lubartów i pobliskie jednostki OSP. Gdy pierwsi ratownicy przybyli na miejsce pożar był już  rozwinięty i nadal rozprzestrzeniał się po składowisku oraz na halę technologiczną, w której odbywał się proces utylizacji opon. Łuna ognia i kłęby gęstego dymu były widoczne z odległości wielu kilometrów. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej. Na miejsce zadysponowano kolejne jednostki z terenu powiatu, a także z Lublina, Świdnika i Puław. Strażacy przez cały czas pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego

Sytuacja została opanowana po kilku godzinach. Wówczas przystąpiono do  dogaszania zarzewi ognia. Część jednostek biorących udział w akcji wycofano, a ich miejsce zajmowały kolejne zastępy z innych powiatów. Oprócz działań gaśniczych strażacy wspólnie z inspektorami WIOŚ monitorowali skład powietrza w pobliżu miejsca akcji. W tym celu do Sernik ściągnięto dwa samochody rozpoznania chemicznego z KM PSP Lublin i KP PSP Puławy. Podjęto decyzję o odwołaniu zajęć i ewakuacji pobliskiej szkoły.

Akcja gaśnicza prawdopodobnie potrwa do rana. Po jej zakończeniu, na miejsce pożaru wejdą policjanci i śledczy, którzy będą ustalać okoliczności i przyczyny pożaru. W ciągu minionych 12 miesięcy jest to drugi pożar składowiska opon w tym miejscu. Poprzedni wybuchł w kwietniu 2018 roku. W opinii śledczych został on spowodowany w wyniku uderzenia pioruna.

(dg) d.gogloza@sluzby-ratownicze.pl
Foto: OSP Samoklęski (1-13), OSP Przytoczno (14-19)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: