Nowa SCANIA w OSP Golęczewo

Na początku stycznia do Ochotniczej Straży Pożarnej w Golęczewie trafił fabrycznie nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego (GCBARt 8/50). Samochód kosztował blisko 1 650 tys. złotych.

Na początku stycznia do Ochotniczej Straży Pożarnej w Golęczewie trafił fabrycznie nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego (GCBARt 8/50). Samochód kosztował blisko 1 650 tys. złotych.

W czwartek (10.01) druhowie z OSP Golęczewo, jako pierwsi w kraju, odebrali swój fabrycznie nowy ciężki pojazd ratowniczo gaśniczy GCBARt 8/50 zabudowany na podwoziu Scania P410XT z napędem 6×6. Wóz napędzany jest silnikiem o mocy 410 KM. Samochód posiada jednomodułową kabinę brygadową, przystosowaną do przewozu sześciu ratowników w układzie siedzień (1+1+4). W kabinie zamontowano cztery aparaty ochrony dróg oddechowych MSA AUER, sześć radiostacji, cztery latarki, kamerę termowizyjną K55 Flir oraz lodówkę.

Zabudowę wykonano z odpornych na korozję materiałów kompozytowych i aluminium. W zabudowie umieszczono siedem skrytek sprzętowych, trzy po bokach i jedną z tyłu pojazdu, w której znajduje się autopompa Ruberg A50/8 o wydajności 5000l na minutę. Scania ze względu na swoje oznaczenie GCBARt 8/50 została wyposażona w zbiornik wodny o pojemności 8000 l, zbiornik na środek pianotwórczy 800 l. Ponadto na pojeździe zamontowano dwa działka wodno-pianowe, jedno z przodu kabiny o wydajności 1600 l/min, którym można sterować z kabiny lub przenośnego pilota, a także drugie zamontowane na dachu zabudowy o wydajności 3200 l/min.

Na pozostałe wyposażenie samochodu składają się: ciężki zestaw narzędzi hydraulicznych Weber E FORCCE 2, armatura wodno-pianowa (w tym: prądownice marki Arkon Brass oraz odcinki wężowe W42, W52, W75, W110), pilarka ratownicza Stihl MS462C, przecinarka do stali i betonu, agregat prądotwórczy o mocy 6.5kv, turbowentylator Rosenbauer z możliwością wytwarzania piany lekkiej, oraz sprzęt burzący.

Koszt pojazdu wyniósł 1 648 200 zł z czego 350 tys złotych to dotacja z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, pozostałą kwotę na zakup wozu przeznaczyła gmina Suchy Las ze swojego budżetu.  Samochód zastąpił w podziale bojowym wysłużonego, 25-letniego Jelcza 422.

Ochotnicza Straż Pożarna w Golęczewie powstała w 1921 roku i jest to najstarsza jednostka ochrony przeciwpożarowej w gminie Suchy Las. Jest włączona do KSRG oraz  Plutonu “POZNAŃ 1” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. W swoich szeregach zrzesza obecnie 65 druhów, z czego 28 jest uprawnionych do czynnego uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W ciągu roku wyjeżdżają do około 150 zdarzeń. Oprócz nowego samochodu SCANIA, na wyposażeniu jednostki znajdują się także lekki samochód ratownictwa technicznego Ford Transit z 2008 roku i zakupiony w 2015 roku średni wóz ratowniczo-gaśniczy Mercedes Atego (GBARt 3/33), który na swoim wyposażeniu posiada jedyne w Wielkopolsce urządzenie tnąco-gaśnicze CCS  COBRA, do obsługi tego urządzenia przeszkolonych jest obecnie 28 strażaków.

Starania o pozyskanie tego typu samochodu dla OSP w Golęczewie trwały 3 lata. W końcu zostały zwieńczone sukcesem. Druhom gratulujemy najnowocześniejszego pojazdu i życzymy aby sprawował się jak najlepiej.

(mg)
Foto: OSP Golęczewo

2 thoughts on “Nowa SCANIA w OSP Golęczewo

    1. Około 150 razy, to sporo więcej niż tylko kilkadziesiąt razy. Z całą pewnością, w tej miejscowości i gminie ów samochód przyda się 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Inline
Inline

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: